Tag Archives: Suedia

Eurodeputetja shqiptaro-suedeze: NATO do jetë më e fortë me Suedinë e Finlandën

Arba Kokalari, deputete shqiptare për Suedinë në Parlamentin Evropian thotë se aplikimi i dy vendeve nordike (Suedi-Finlandë) për në NATO ka ardhur pas kërcënimeve nga Vladimir Putin. “Ka kërcënuar verbalisht dhe ka dërguar dhe avionë ushtarakë që kanë kaluar në kufirin suedez. Ka qenë shumë agresiv”, u shpreh politikania. Kokalari thotë se mënyra se si i trajton Rusia vendet fqinje, …

Read More »

SHBA do të punojë me Finlandën dhe Suedinë në rast agresioni

Presidenti amerikan Joe Biden thotë se Shtetet e Bashkuara do të punojnë me Finlandën dhe Suedinë në rast të ndonjë “agresioni” të jashtëm që mund të kërcënojë sigurinë kombëtare, ndërkohë që anëtarësimi i tyre në NATO është në shqyrtim. Presidenti amerikan përsëriti mbështetjen e tij për ofertën e Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, duke thënë se kjo …

Read More »

Pendarovski: Rreziku i luftërave të reja po troket sërish në derën e Evropës

Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, ka folur në lidhje me aplikimet e Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO. Pendarovski përshëndet këtë veprim të këtyre shteteve, ndërsa thotë se vendet me traditë ushtarake neutrale, vendosin ta ndryshojnë këtë qëndrim, për shkak të siç thotë, “në dyert e Evropës sërish troket rreziku i luftërave të reja”. “E mirëpres këtë …

Read More »

Erdogan ka një kusht për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandë në NATO

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, ka deklaruar se Suedia duhet të kthejë ‘terroristët’ që të miratohet aplikimi i saj në NATO. “Delegacionet suedeze dhe finlandeze nuk duhet të vijnë në Turqi për ta bindur atë që të mbështesë ofertat e tyre për t’u bashkuar me aleancën”- tha Erdogan në një fjalim para ligjvënësve nga partia e tij në pushtet AK. …

Read More »

Reagon Lavrov: Anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO nuk do të ndryshonte gjë

Pas presidentit Vladimir Putin edhe ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov shprehet me tone më të zbutura sa i përket anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO. “Finlanda dhe Suedia, ashtu si vende të tjera neutrale kanë marrë pjesë në stërvitjet e NATO-s për shumë vite. NATO e merr në konsideratë territorin e tyre kur planifikon avancime në lindje. Pra …

Read More »

Anëtarësimi i Suedisë në NATO, ambasadorja Hastad: Rama më garantoi mbështetje! Jemi të përgatitur per sulmet ruse

Ambasadorja  e Suedisë  në Tiranë , Elsa Hastad gjatë një konferencë për mediat  foli rreth kërkesës së Suedisë për anëtarësim në NATO. Hastad tha se ka folur me kryeministrin Rama dhe ministren Xhacka, të cilët e kanë mbështetur për këtë proces. Ajo tha se Suedia është e përgatitur për gjithçka, nëse përballet me sulme nga Rusia si kundërpërgjigje për hyrjen …

Read More »

Finlanda dhe Suedia në NATO! / Reagon Turqia

Presidenti turk Recep Tajip Erdogan ka deklaruar se Turqia nuk do të miratojë ofertat e tyre për t’u bashkuar me NATO-n, raporton BBC. Anëtarët aktualë të NATO-s thanë më herët të hënën se do të dërgonin diplomatë në Turqi për t’u përpjekur të kapërcenin kundërshtimet e vendit ndaj planit të tyre për t’u bashkuar me aleancën ushtarake. Ai e ka …

Read More »

Hapat e ardhshëm për Finlandën dhe Suedinë për anëtarësimin në NATO

Finlanda dhe Suedia kanë sinjalizuar synimet e tyre për t’u anëtarësuar në NATO si rezultat i agresionit rus në Ukranë. Procesi i anëtarësimit pritet të ecë me shpejtësi pasi vendet të dorëzojnë zyrtarisht dokumentacionin për anëtarësim në aleancën më të madhe të sigurisë në botë. Presidenti rus Vladimir Putin tashmë e ka bërë të qartë se do të ketë pasoja …

Read More »

Takimi i NATO-s, Xhaçka: Mbështesim anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë, hapni dyert për Kosovën

Shqipëria mbështet anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO, dhe së shpejti do të nisin procedurat përkatëse. Ky qëndrim është bërë i ditur nga ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka gjatë takimit jo zyrtar dy ditor të  Këshillit të Atlantikut të Veriut (NAC), në Berlin këtë fundjavë. Sa i takon situatës në Ukrainë, ministrja Xhaçka tha se …

Read More »

Rusia kërcënon Finlandën dhe Suedinë pas aplikimit në NATO

Rusia nuk e ka pritur aspak mirë faktin se shteti i Finlandës është pro anëtarësimit në NATO. Mediat raportojnë se Moska i është përgjigjur me kërcënime vendimit të Finlandës për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s. “Aderimi i Finlandës në NATO është një ndryshim rrënjësor në politikën e jashtme të vendit”,-tha në një deklaratë Ministria e Jashtme e Rusisë. …

Read More »