Tag Archives: Sllovakia

LUFTA/ Tre shtetet europiane i bëjnë propozimin e madh BE-së: Me asetet e ngrira të Rusisë të ndërtohet Ukraina

Lituania, Sllovakia, Letonia dhe Estonia i kanë bërë thirrje Bashkimit Evropian që aestet e bllokuara të Rusisë nga blloku të përdoren për të rindërtuar Ukrainën. Kërkesa është bërë në një letër të përbashkët të përpiluar nga përfaqësues të katër vendeve, raporton agjencia e lajmeve Reuters. Ne letrën që i është dërguar ministrave të Financave të BE-së shkruhet: “Një pjesë e …

Read More »

Sllovakia i dhuron Ukrainës sistemin e mbrojtjes ajrore S-300, reagon SHBA

Sllovakia i ka dhuruar Ukrainës sistemin e saj të mbrojtjes ajrore S-300 për ta ndihmuar atë vend të mbrohet nga agresioni rus, tha të premten Kryeministri sllovak Eduard Heger. Ukraina i ka bërë thirrje Perëndimit që ta furnizojë atë me pajisje të mbrojtjes ajrore, për ta ndihmuar në përballjen me sulmin rus që vazhdon prej dy muajsh. “Dua të konfirmoj …

Read More »