Tag Archives: shpallet ”filmi me i mire

Oscar/ Lista e plotë e fituesve, “CODA” shpallet filmi më i mirë për 2022

Çmimet e 94-ta të Akademisë Oscars u prezantuan mbrëmjen e kaluar. “CODA”, është shpallur filmi më i mirë. Ky film që ka në qendër njerëzit që nuk dëgjojnë dhe përpjekjet e tyre për të kuptuar botën, mori çmimin e madh. Me regji dhe skenar të Sian Heder, “CODA” u nominua gjithashtu për “Aktorin më të mirë në rol joprotagonist” dhe …

Read More »

“Portreti i pambaruar i Clara Bellinit”, shpallet “Filmi më i mirë, me metrazh të gjatë” në Festivalin e Karlsruhe

Pas një ndërprerje dy-vjeçare për shkak të pandemisë, Kinemaja duket sikur po rikthehet. Dhe këtë herë me një lajm të mirë për Kinematografinë Shqiptare. Filmi “Portreti i pambaruar i Clara Bellinit” me regji të Namik Ajazi e skenar të Ruzhdi Pulaha, me fotografi të Nino Celeste, ftoi çmimin si “Filmi më i mirë i gjatë në edicionin e 21, të …

Read More »