Tag Archives: Samiti i G20

Kërcënon Erdogan: Greqia nuk i njeh kufijtë e saj, avionët dhe armët nuk do të jenë të dobishme për ju. Mos u ngatërroni me ne

Rexhep Tajip Erdogan bëri deklarata të reja nxitëse për Greqinë në konferencën për shtyp që dha nga samiti i G20 ku po merr pjesë. I pyetur për marrëdhëniet e Turqisë me Greqinë dhe nëse kjo është diskutuar në takimin me presidentin amerikan Joe Biden, Erdogan u përgjigj se “Greqia nuk i njeh kufijtë e saj. Tani jemi fqinjë. Mos u …

Read More »

Samiti i G20 në Bali, Rusia: Të mos flitet për luftën, por për ekonominë

Rusia i kërkon liderëve të G20-tës të mos diskutojnë më për çështje të sigurisë dhe të fokusohen në problemet më të rëndësishme social-ekonomike që shqetësojnë aktualisht botën, në prag të samitit që do të dominohet nga kritikat e perëndimit ndaj luftës ruse në Ukrainë. Krerët e 20 ekonomive më të mëdha në botë, që përbëjnë 80 përqind të GDP-së globale, …

Read More »