Tag Archives: Samiti i Berlinit

Deklaratat e forta të Ramës, reagon zyra e Rishi Sunak

Rama kritikoi komentet e ministrave britanikë për rritjen e numrit të azilkërkuesve shqiptarë, duke thënë se Britania po shënjestronte  shqiptarët “si shkak i krimit në Britani dhe problemeve kufitare”. “Ne kemi një marrëdhënie të fortë me partnerët tanë shqiptarë. Ne jemi mirënjohës për bashkëpunimin e qeverisë shqiptare dhe mbetemi plotësisht të përkushtuar për të punuar së bashku me ta”, u tha …

Read More »

Rama nuk “kursen” qeverinë britanike as në Berlin: Mësoni nga Gjermania, kanë respekt për shqiptarët! S’mund të pranojmë një narrativë të çmendur

Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij në Samitin për procesin e Berlinit nuk la pa përmendur akuzat e sekretares së brendshme britanik Suella Braveman  e cila duke akuzuar shqiptarët ngriti alarmin për emigrimin e tyre drejt Mbretërisë së Bashkuar. Rama tha se në Britani shqiptarët janë integruar, duke shtuar se Britania duhet të mësojë nga Gjermania për menaxhimin e …

Read More »

Samiti i Berlinit, Scholz: Qytetarët e Ballkanit Perëndimor mund të mbështeten te Gjermani

Dialogu Kosovë-Serbi është mëse i nevojshëm për të pasur stabilitet në Ballkanin Perëndimor, mes qytetarëve por edhe drejt udhës në BE. Ky ishte thelbi i fjalës së gjatë të kancelarit të Gjermanisë Olaf Scholz i cili mes të tjerash në samitin e Procesit të Berlinit foli edhe për normalizimin e marrëdhënieve mes Prishtinës dhe Beogradit. Scholz u shpreh se nevoja …

Read More »