Tag Archives: Rusët

Rusët nisin rekrutimet, si po i “mashtrojnë” ukrainasit në Mariupol

Pushtuesit rusë po kryejnë mobilizim të fshehtë në Mariupol duke u ofruar burrave punë në një kompani sigurie. Kështu ka thënë Petro Andriushchenko, këshilltar i kryebashkiakut të Mariupolit në një mesazh në Telegram. “Pushtuesit po përdorin shpikje të reja për të siguruar mobilizimin e fshehtë në Mariupol. Aktualisht, ata po e bëjnë këtë nëpërmjet ‘punësimit në një kompani sigurie’. Ofertat …

Read More »

Rusët që janë kundër luftës përballen me gjoba, burg dhe mbyllje në psikiatri

Më 24 shkurt, gjithçka ndryshoi për Irina Bystrovan. Pronarja e një studioje arti në qytetin verior rus të Petrozavodskit, Irina Bystrova, tha se tashmë kishte tërhequr vëmendjen e autoriteteve ruse duke iu bashkuar demonstratave në rrugë, si ato në mbështetje të politikanit opozitar, Aleksei Navalny. Ajo, gjithashtu, kundërshtoi zëshëm aneksimin e gadishullit të Krimesë të Ukrainës në vitin 2014. Kur …

Read More »

Federata njofton se boksieri humbi jetën në luftë…

Federata e Boksit e Ukrainës njofton se Oleg Prudkiy vdiq në betejë me pushtuesit rusë Dy herë kampioni ukrainas i boksit amator Oleg Prudkiy u vra ndërsa mbronte vendin e tij nga trupat ruse, njoftoi Federata e Boksit e Ukrainës. Ai ishte vetëm 30 vjeç. “Me keqardhje ju njoftojmë se mjeshtri i sportit të klasës ndërkombëtare të boksit, kampioni Oleg …

Read More »

E frikshme/ Rusët përdornin dhoma torture në Ukrainë, djegin për së gjalli civilë. Cfarë zbulojnë hetimet?

  Mediat e huaja kanë raportuar se në fshatin Husarivka të Kharkivit, është ngritur një dhomë torture, në të cilat, digjen për së gjalli gra e fëmijë. Kjo është raportuar gjithashtu nga policia ukrainase nëpërmjet një postimi në rrjete sociale. Pasi ukrainasit rimorën kontrollin e zonës, dokumentuan “dhomën furrë” që përdorej për eliminimin e civilëve. Sipas hetimeve, këqyrja e trupave …

Read More »

Rusët u përpoqën të digjnin trupat e grave

Politikanët ukrainas akuzojnë trupat ruse që marshuan pesë javë më parë për dhunë të synuar ndaj grave dhe vajzave. Deputeti Oleksiy Goncharenko raporton në një video të publikuar në Twitter se trupat e zhveshur të grave u gjetën në anë të rrugës jo shumë larg Kievit. “E kuptoni se çfarë ndodhi,” thotë ai – duke treguar qartë përdhunimin. Rusët u …

Read More »