Tag Archives: Rritja e infektimeve

Rritja e infektimeve dhe frika nga Omicron, Ministrja e Shëndetësisë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë me dije se situata e pandemisë në vend është e qëndrueshme pavarësisht rritjes së shifrave si pasojë e infektueshmërisë të lartë të variantit Omicron. Nga Poliklinika e Vlorës, ku mori pjesë në inaugurimin e disa pajisjeve të reja mjekësore për matjen e densitetit kockor, Manastirliu, i bëri thirrje qytetarëve që të vaksinohen dhe …

Read More »

Rakacolli: Rritja e infektive shqetësuese, nuk përjashtojmë shtrëngimin e masave

Në një kohë kur autoritetet shëndetësore japin alarmin për përkeqësimin e  situatës nga qarkullimi i variantit “Delta”, nuk e përjashtojnë shtrëngimin e masave anticovid. Kryetarja e komitetit teknik të ekspertëve, Mira Rakacolli ndër të tjera cilëson shqetësues faktin se ka pacientë me moshe të re te shtruar në Infektiv. Aktualisht në spitalin Covid 1 janë të shtruar 100 pacientë, ndërsa …

Read More »

Rritja e infektimeve, Silva Bino jep detajet: Shumica dërrmuese e rasteve të reja me Delta, të pavaksinuar

Në Shqipëri, shumica dërrmuese e rasteve të shtuara me COVID 19 i përkasin moshave të reja dhe kategorisë mbi 70 vjeç që janë të pavaksinuar. Në një bisedë me Zërin e Amerikës, Drejtuesja e Departamentt të Kontrollit të Sëmundjeve Infektive, Silva Bino thotë se rritja e rasteve sidomos në dy javët e fundit është shqetësuese. Ndërsa bën thirrje për zbatimin …

Read More »

Rritja e infektimeve me COVID-19, Izraeli rikthen ”pasaportën e gjelbër”, nga e diela…

Për shkak të rritjes së numrit të rasteve me koronavirus, Izraeli riktheu në fuqi të ashtuquajturën “pasaportë të gjelbër” Në tubimet me më shumë se 100 njerëz, pjesëmarrësit më të vjetër se 12 vjeç duhet të tregojnë një certifikatë, e cila dëshmon se ata janë vaksinuar kundër koronavirusit, janë shëruar ose janë negativë. Kjo vlen edhe për ngjarjet sportive dhe …

Read More »