Tag Archives: rrezikon

Rusët në Adriatik/ Anija ‘spiune’ e flotës moskovite rrezikon gazsjellësin TAP! Shoqërohet nga një luftanije e armatosur me raketa lundrimi

Rusët provokojnë në ngushticën e Otrantos, një vend ku janë përqendruar rrjetet që transportojnë gazin, energjinë dhe trafikun e internetit mes Italisë dhe Ballkanit.  “Akademik Pashin”, një anije naftëmbajtëse e madhe ruse, qëndroi praktikisht e palëvizshme për orë të tëra në pikën më të ndjeshme: atë ku ndodhen tubat e Gazsjellësit Trans Adriatik, ‘çezma’ që përcjell furnizime alternative me gaz …

Read More »

Arsyeja pse Moldavia rrezikon të bëhet pjesë e luftës në Ukrainë

Moldavia po përballet me ‘një moment shumë të rrezikshëm’ thotë zv.kryeministri i këtij vendi duke paralajmëruar se po kërkohet të krijohet tension në rajonin Transnistria. Nicu Popescu duke folur për gazetarët ditën e enjte tha se institucionet e vendit janë vënë në gatishmëri të lartë. Frika se Moldavia mund të përfshihet në luftën e Ukrainës janë rritje për shkak të …

Read More »

Vazhimi i Luftës në Ukrainë rrezikon destabilizimin e Perëndimit

Nga Gideon Rachman “Financial Times” Në aleancën perëndimore ekziston një besim në rritje mbi trajektoren e luftës në Ukrainë. Ky besim është i justifikuar, por potencialisht i rrezikshëm. Është e dukshme që për Rusinëpushtimi ka shkuar shumë më keq, sesa guxuan të shpresonin shumica e njerëzve në Perëndim. Aleatët perëndimorë kanë befasuar edhe veten e tyre me forcën, shpejtësinë dhe unitetin e kundërpërgjigjes së tyre, me sanksionet e pashembullta të vendosura ndaj Rusisë, dhe me ndihmën e madhe ushtarake që …

Read More »