Tag Archives: reagon Rusia:

Vizita e Pelosit në Tajvan krijon “bezdi” tek rusët

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov deklaroi të mërkurën se vizita në Tajvan e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-ve, Nancy Pelosi ishte një përpjekje e qëllimshme e Washington-it për të irrituar Kinën. “Unë nuk shoh asnjë arsye tjetër për të krijuar një bezdi të tillë thuajse nga hiçi, duke e ditur shumë mirë se çfarë do të thotë …

Read More »

Telefonata Biden-Putin, reagon Rusia: Ishte “biznesore”

Ndihmësi presidencial rus Yury Ushakov e përshkroi telefonatën midis Presidentit të SHBA Joe Biden dhe Presidentit rus Vladimir Putin si “të ekuilibruar dhe biznesore”, por ai tha se Shtetet e Bashkuara dhe Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut nuk kishin arritur të trajtojnë shqetësimet kryesore të sigurisë së Rusisë. Ushakov tha se biseda, e cila zgjati pak më shumë …

Read More »

Pas paralajmërimit të Biden, reagon Rusia: Nuk duam luftë

Ministri i Jashtëm i Rusisë ka thënë se Rusia nuk dëshiron një luftë pasi Uashingtoni paralajmëroi se Moska mund të pushtojë Ukrainën muajin e ardhshëm. Sergej Lavrov u tha mediave se Kremlini nuk po kërkon konflikt me Kievin, por ritheksoi se Moska nuk do të lejojë që interesat e saj të sigurisë të injorohen. Të enjten, SHBA dhe NATO iu përgjigjën kërkesave …

Read More »