Tag Archives: rasti i pare

Virusi RSV mbërrin në Shqipëri, rasti i parë te një 16-vjeçar/ Çomo: I riu hyri në intubim! Ja simptomat

Në Shqipëri krahas gripit qarkullon prej më shumë se dy javësh edhe virusi sincicial ose RSV. Virusi prek kryesisht moshat pediatrike duke shkaktuar probleme në rrugët e frymëmarrjes dhe në sistemin nervor qendror. Mirëpo, rasti i parë dhe i rrallë në vendin tonë që është konfirmuar dy javë më parë, ka qenë një 16 vjeçar, gjendja e së cilit është …

Read More »

Eutanazia e parë në Itali, rasti që ka trazuar vendin fqinj

Një 44-vjeçar vdiq të enjten në Itali në rastin e parë të eutanazisë së asistuar me ndihmë mjekësore në atë vend, raporton Deutsche Welle. Ai, i paralizuar nga qafa e poshtë është personi i parë në Itali që merr miratimin nga gjykata për vetëvrasje, pra eutanazi me ndihmë mjekësore. Edhe pse teknikisht është kundër ligjit të ndihmosh dikë të marrë …

Read More »