Tag Archives: Plani franko-gjerman

Albin Kurti harron 6 kushtet, pranon planin franko gjerman

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka pranuar publikisht planin franko gjerman. Pas takimit të sotëm me të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun me Serbinë, Miroslav Lajçak, Kurti tha se “si qeveri e pranojnë planin franko-gjerman”, duke shtuar më pas se ka bazë të mirë për negociata të mëtutjeshme. “Bashkëbisedim i mirë me përfaqësuesin special të BE-së, Miroslav Lajcak në …

Read More »

Plani franko-gjerman, Vuçiç: Nuk guxoj ta prezantoj të gjithë planin evropian

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç tha gjatë seancës së posaçme të Kuvendit serb se qëllimi “i ditës së sotme nuk është që përgjegjësia të bartet në këtë institucion apo te populli”. “Qëllimi është të dal para jush dhe qytetarëve dhe sinqerisht dhe haptazi të ndaj atë që na pret dhe çfarë po përballemi”, tha Vuçiç në Kuvend. Më 2 shkurt, …

Read More »

”Plani franko-gjerman shansi i fundit për t’i dhënë problemit mes Kosovës dhe Serbisë”

Lideri serb i Partisë Demokratike Liberale, Çedomir Jovanoviç, ka thënë se propozimi franko-gjerman që i është ofruar Kosovës dhe Serbisë, “është shansi i fundit për t’i dhënë fund problemit mes shteteve”. “Koha që kaluam duke refuzuar propozimet e mëparshme e bëri këtë shoqëri më të palumturin në Evropë, ndaj sot po mbytemi në nacionalizmin, i cili na ka shkatërruar ne …

Read More »

Zyrtarët e BE-së dhe SHBA-së në Beograd, në fokus plani franko-gjerman

Ashtu siç kishte paralajmëruar edhe vetë presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, përfaqësues të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës pritet të vizitojnë Beogradin. Mediat serbe bëjnë me dije se kryeqytetin serb do ta vizitojnë përfaqësuesi i posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe i ai i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Eskobar. Ata do të jenë …

Read More »

Kurti akuzon Borell që e braktisi planin franko-gjerman

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, për një kohë filloi t’ia ndryshojë emrin propozimit që fillimisht u njoh si franko-gjerman, e më shumë ta quajë si propozimi i BE-së, meqë siç kishte shpjeguar zëvendësi i tij, Besnik Bislimi në një intervistë, “evropianët po bëhen nervozë nëse i themi franko-gjerman, sepse është propozimi i tyre”. Tani kryeministri i Kosovës i është kthyer …

Read More »

Plani franko-gjerman mund të jetë humbja e radhës strategjike e Gjermanisë

Dështimet e Gjermanisë në Ukrainë pasqyrohen në mangësitë e saj në Ballkanin Perëndimor. Kështu shkruan në analizën e tij Janusz Bugajski, anëtari i lartë në Fondacionin Jamestown në Washington DC. Ato simbolizohen nga burokratë si Christian Schmidt, i cili nuk arrin të kuptojë dëmin që po shkakton në Bosnjë-Hercegovinë. Menjëherë pas zgjedhjeve të përgjithshme të tetorit, Përfaqësuesi i Lartë ndërkombëtar …

Read More »