Tag Archives: pas luftës në Ukrainë

ANALIZA: Serbi-Kosovë, pas luftës në Ukrainë duhet një Pax Balcanica

Një Pax Balcanica, është gjithashtu e dobishme për të zbutur jehonat evropiane që ka lufta aktuale në Ukrainë. Nga bisedimet në bisedime: pas takimit trepalësh Erdogan-Zelenski-Guterres, Prishtina dhe Beogradi tentuan sërish gjetjen e kompromisi në mosmarrëveshjen midis tyre. Por Bashkimit Evropian i mungon optimizmi, duke qenë se dy liderët, Aleksandër Vuçiç dhe Albin Kurti, mbajnë ende qëndrime shumë të distancuara …

Read More »

Ekspertët shqetësohen pas luftës në Ukrainë

Ndërsa lufta në Ukrainë vijon prej më shumë se një muaj, Rusia ka kërcënuar shtete të tjera gjatë javëve të fundit. Por kjo nuk është hera e parë. Shtetet që ka kërcënuar Rusia janë anëtare të BE-së. Në vitin 2014, Putin i tha ish-presidentit të Ukrainës, Petro Poroshenkonë: “Po të doja, mund të kisha trupa ruse jo vetëm në Kiev, por edhe …

Read More »