Tag Archives: opinion

SEZONI I RI, ME MERCENAR TË VJETËR MEDIATIK

Xhovan Shyti Mediat televizive kanë nisur fushatën e publicitetit duke anonçuar nisjen e sezonit të ri e së bashku me të edhe emisionet që publiku do të ndjekë në ditët vijuese. Është një sipërmarrje e shndërruar në praktikë standarte, nga viti në vit, dhe që, megjithë etiketimin theksueshëm për nisje të sezonit të ri, e reja në këtë mes është …

Read More »

Çfarë solidariteti meriton Irfani Hysenbelliu?!

|Nga Vladimir Muçaj: Dy ditë me rradhë, një zhurmë e madhe për një ndër pronat e Irfanit të  News 24  tv. Po i prishet një pjesë pishinave të ngritura mbi rërën e plazhit ku gjendet resorti i tij luksoz ” Prestigj”. Fadromat e IKMT-së kanë nisur prishjen.  Ajo që nuk shkon fare  në këtë ndërhyrje ka të bëjë vetëm me …

Read More »

ABSURDI I QEVERISE/ KUSH E KA PENSIONIN MBI 13. 200 LEKE NUK E MERR 3000 LEKESHIN E REZISTENCËS SOCIALE

Nga Xhovan Shyti Ne nje lajm te fundit te transmetuar nga media komunikohet se Qeveria ka planifikuar te rikthej pakten e Rezistences Sociale per shtresat ne nevoje, ku midis te tjereve perfshihen dhe marresit e pensioneve te ulta. Shuma e planifikuar ne pakete eshte dhenia e 3000 lekeve shtese per pensionist gje qe, sipas qeverise, behet per te kompesuar rritjen …

Read More »

Çfarë e ka “egërsuar” Sali Berishën?

Ka të paktën tri përbetime agresive të Sali Berishës prej protestës së 7 korrikut, që në një shoqëri normale do ngjallnin debat. E para, është që kryeministrin e vendit e shpall “armik” dhe premton se do ta trajtojë si armik. D.m.th., ose do ta vrasë, ose do ta përmbysë me dhunë. E dyta, është përbetimi që nuk do kërkojë kurrë …

Read More »

OPINION/ DEBATI PËR SHKOLLËN, SA HERË KA PROVIME

Nga Ndue Dedaj 1 Do të ndodhë diçka gjatë provimeve të Maturës Shtetërore apo ato të arsimit 9-vjeçar pa do të plasë debati. Po nuk ndodhi ndonjë gjë, harroje se dikush do të kujtohet për të debatuar për problematikat e shkollës dhe të arsimit në tërësi. O do të ketë dalë teza e provimit, o do të jetë ndonjë tekst …

Read More »

Kjo është opozita e fortë?

NGA BLENDI KAJSIU/ Arsyeja kryesore se përse mbështetësit e Berishës brenda dhe jashtë PD-së u rreshtuan kundër Bashës ishte sepse e akuzonin atë për opozitë të dobët. Sipas tyre, në rastin më të keq Basha ishte i kapur nga Rama, në rastin më të mirë ishte i paaftë të bënte një opozitë të fortë që mund të sillte PD-në në pushtet. Ndaj, …

Read More »

BËNI Ç’TË DONI ME PRESIDENTIN, VETËM MOS NA E SHISNI SI TË RËNDËSISHËM

Nga Astrit Patozi Bëni more ç’të doni me Presidentin e ardhshëm, vetëm mos na e shisni sikur kjo është një ngjarje politike, që ka vërtetë rëndësi. Sepse edhe sikur ta zbrisni nga qielli, apo edhe sikur të kapni të parin, që iu del përpara në rrugë, nuk është se ndryshon shumë si rezultat praktik për Shqipërinë. Madje edhe po ta …

Read More »

“Marie Kraja” duhet të ketë gjithmonë zë, për të na ftuar dhe mbajtur në kulturën dhe botën e saj

Nga Zefina Hasani *** Nëse s’do të ishte emri puro shqiptar “Marie Kraja”, që shfaqej në copëzat e ledit të ndarë nëpër skenografi, mendja mund të të bënte rrengje, që vetja të të arratisej e të ndjehej sikur ishte diku në ndonjë prej teatrove të famshëm të Europës apo dhe botës. Por ja që “Marie Kraja” të thërriste fort, për …

Read More »