Tag Archives: ‘open Balkan’

Vuçiç: Me Kurtin do flas për “Open Balkan”, takimi me Escobar dhe Lajçak, i vështirë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka thënë se është i gatshëm të bisedojë me kryeministrin Albin Kurti, por vetëm në kuadër të nismës “Open Balkan”. Në një intervistë të dhënë për “TvHappy”, Vuçiç tha se edhe pse nuk e shihte si një lëvizje me sens, sërish ishte gati për të bashkëpunuar me kreun e qeveisë së Kosovës.  “S’shoh shumë sens …

Read More »

Ministria: ‘Open Balkan’ falimentoi kompaninë shqiptare

Ministria shkruan se është në kontakt të vazhdueshëm me homologët serbe për t’u informuar mbi arsyet e këtij vendimi, mirë po nuk ka dhënë asnjë detaj më shumë se ç’po ndodh me kompaninë. Ministria e Bujqësisë ka deklaruar se është në kontakt me homologët serbë, për bllokimin e kompanisë eksportuese të prodhimeve të freskëta të fushës “Rinaldi shpk”, së cilës …

Read More »

Osmani në Gjermani: Mbështesim Procesin e Berlinit, ‘Open Balkan’ është nismë e rrezikshme

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se Procesi i Berlinit është zgjidhja e vetme për të siguruar vendet e rajonit që të jenë më afër Bashkimit Evropian. Osmani këtë deklaratë e bëri gjatë një diskutimi në Rrjetin për Politikë të Jashtme (DGAP), në një bashkëbisedim për të ardhmen e Kosovës me ambasadorin Wolfgang Ischinger. “Kosova gjithmonë e ka mbështetur …

Read More »