Tag Archives: Nikos Dendias

Kufiri detar/ Ministri i Jashtëm grek: Është bërë 12 milje në Jon dhe në mënyrë të njëanshme nga ne dhe shqiptarët. Në Hagë…!

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias ka dhënë një intervistë të gjatë për Newsbomb.gr, ku ka prekur të gjitha frontet e nxehta në nivel kombëtar dhe gjeopolitik, duke përfshirë këtu raportet e tensionuara me Turqinë dhe çështjen e detit me Shqipërinë. Ai gjithashtu ka shpjeguar më në detaje rrëzimin e avionit misterioz “Antonov” me ngarkesën e rrezikshme të municioneve në Kavallë, për zhvillimet …

Read More »

Dendias: E ardhmja e Maqedonisë dhe Ballkanit Perëndimor është në Bashkimin Evropian

Ministri grek i Punëve të Jashtme, Nikos Dendias ka deklaruar nga “Forumi i Prespës për Dialog” se qëndron përkrahje e fuqishme ndaj Maqedonisë drejt rrugës europiane të vendit. “Sot jam këtu në Ohër, në Dialogun e Forumit të Prespës, për të ripërsëritur parimin e vendosur të politikës së jashtme greke se e ardhmja e Maqedonisë, e ardhmja e Ballkanit Perëndimor …

Read More »

Z. Dendias, stop hiprokrizise !

Nga Vladimir BEJA – – Hiqni perfundimisht Ligjin e Luftes me Shqiperinë! -Stop presionit ndaj Qeverise Shqiptare, për perdorim Veto-je ndaj Integrimit të Shqiperise në BE! – Pranoni Njohjen e Çeshtjes Çame si problem dypalësh për zgjidh je, deri në Gjykaten Nderkombetare të Drejtesise në Hagë! – Reciprocitet dhe jo vlersim të një anshëm në ridiskutimin e Marrveshjes për Ndarjen …

Read More »

INTERVISTA/ Ministri grek: Se çfarë qendrimi ka Shqipëria për “çështjen çame”, dëgjoni Ramën, jo ministren e tij. “Detin” e zgjidhim pasi të iki Meta

Kur kanë kaluar vetëm 3 ditë nga vizita e ministrit të Jashtëm grek, Nikos Dendias në vendin tonë, mediat fqinje e kanë atë intervistë. Dendias ka folur për Radion ‘SKAI 100.3 FM’. Në përgjigjet e tij, Z. Dendias ishte shumë diplomatik duke mos lënë shkas për keqinterpretime. Çështjes së cilës Z. Dendias i mëshoi, kishte të bëntë me detin dhe …

Read More »

Takimi me Dendias, Rama: Diskutuam për çështje në interes të popujve tanë

Kryeministri Edi Rama priti në një takim ditën e hënë Ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias i cili ndodhet në një vizitë zyrtare në vendin tonë. Teksa ka publikuar në Facebook foto nga takimi, Rama shprehet se ishte një takim i frytshëm për çështje me me interes për të bashkuar popujt. Postimi i Ramës: ????Kryeministria – Me Ministrin e …

Read More »

Takimi i ministres Xhacka me homologun grek, Nikos Dendias/ U diskutua rreth integrimit europian e deri tek çështja e hapësirës detare

Ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka ka zbardhur diskutimet që ka zhvilluar me homologun grek gjatë vizitës së tij në Tiranë. Një prej çështjeve kryesore është procesi i integrimit europian. Xhaçka tha se Greqia mbështet Shqipërinë në procesin e integrimit. “Shqipëria do të vazhdojë të ndjekë një politikë aktive. Një integrim ekonomik. Integrimi Euroatlantik është i pazëvendësuieshëm për rajonin. Tre …

Read More »

Kryediplomati grek, Nikos Dendias të hënën në Shqipëri

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias do të vizitojë të hënën Shqipërinë. Ai do të takohet fillimisht me anëtarë të minoritetit grek në Himarë dhe më pas me kryepeshkopin e Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, raporton Euronews.al. Agjenda e kreut të diplomacisë helene përfshin edhe takime me kryeministrin Edi Rama dhe homologen Olta Xhaçka. Bisedimet do të …

Read More »