Tag Archives: nga Serbia

Nga Serbia? Ekspertët flasin pas paralajmërimit të Konjufcës, si të veprojë Kosova

Lufta në Ukrainë nga ana e Rusisë ka nisur 10 ditë më parë. E gjithë bota ka kthyer sytë nga Ukraina dhe zhvillimet atje. Ngjarjet atje kanë bërë që të ketë frikë dhe në Kosovë, derisa dihen raportet me Serbinë dhe marrëdhëniet që ajo ka me shtetin rus. E gjatë të premtes, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka apeluar që …

Read More »

“Kosova mund të rrezikohet nga Serbia”, deputetja Doda

“Në çdo rast që Kosova do të rrezikohet ne do jemi një Komb një qëndrim”, u shpreh sot  në parlament, deputetja e PDIU, Melisa Doda. Duke marrë shkasë nga sulmet ruse kundrejt Ukrainës që nisën në orët e para të mëngjesit sot, Doda shprehet e shqetësuar për sigurinë e Kosovës, duke thënë se  Serbia si aleat rus që është mund …

Read More »

TVSH dëmtoi prodhuesit e qumështit: Rriten importet e bulmetit nga Serbia

Të dhënat e INSTAT mbi tregtinë e jashtme, gjatë vitit 2021, tregojnë se importet e bulmetit, vezëve dhe mjaltit u rritën me 27% vitin e kaluar, duke arritur vlerën totale prej 4,7 miliardë lekësh (38,8 milionë euro). Tkurrja e blegtorisë, rënia e numrit të krerëve dhe ndryshimet e vazhdueshme të skemës së kompensimit të TVSH-së kanë rritur nevojën për importe …

Read More »

Barrierat tregtare nga Serbia/ Kosova përgatitet për reciprocitet

Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari ka treguar se Kosova ende vazhdon që të trajtohet e pabarabartë karshi Serbisë. Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari ka treguar se Kosova ende vazhdon që të trajtohet e pabarabartë karshi Serbisë. Sipas saj, është e papranueshme që ende vendi në CEFTA prezantohet përmes UNMIK-ut. Ka treguar se institucionet e Kosovës …

Read More »