Tag Archives: në Ukrainë

Ministria e Jashtme: Rusia nuk do të përdorë armë bërthamore në Ukrainë!

Rusia nuk do të përdorë armë bërthamore në Ukrainë, tha të premten zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Alexei Zaitsev. Zaitsev u tha gazetarëve se përdorimi i armëve bërthamore nga Rusia – një rrezik që zyrtarët perëndimorë e kanë diskutuar publikisht – nuk ishte i zbatueshëm për atë që Moska e quan operacionin e saj special ushtarak në Ukrainë. Drejtori i …

Read More »

Putin paralajmëron perëndimin për hakmarrje të rrufeshme në rast të ndërhyrjes në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin, paralajmëroi për hakmarrje ndaj atyre që mund të ndërhyjnë në Ukrainë, ndërsa presidenti amerikan Joe Biden, pritet të flaës të enjten në mbështetje të Ukrainës kundër “luftës brutale të Rusisë”. Rusia u kërkoi Shteteve të Bashkuara t’i japin fund dërgimit të armëve në Ukrainë, duke thënë se dërgesat e mëdha perëndimore po e ndezin konfliktin. Duke …

Read More »

Shkup: Burgim për mbështetësit e krimeve të dyshuara në Ukrainë

Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoninë e Veriut dhe Prokuroria Publike, kanë vënë në shënjestër të gjithë qytetarët, mediat dhe subjektet e tjera që mbështesin krimet e dyshuara të luftës kundër civilëve në Ukrainë, por edhe aktet tjera të dhunës kundër popullatës civile, duke paralajmëruar se sipas ligjeve në fuqi, çdokush që bën një akt të tillë mund të …

Read More »

Rusia sulmon rafinerinë më të madhe të naftës në Ukrainë

Forcat ruse shënjestruan një rafineri të madhe të naftës ukrainase në një seri sulmesh të shtunën në mëngjes, sipas një zëdhënësi të ushtrisë së vendit. Rafineria, në qytetin qendror të Ukrainës, Kremenchuk, u godit nga “armë me precizion të lartë ajrore dhe me bazë deti”, tha zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, gjeneralmajor Igor Konashenkov në një konferencë të shtunën, raporton …

Read More »

Lavrov bën vizitën e parë në Kinë, që prej nisjes së luftës në Ukrainë

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të zhvillojë sot vizitën e tij të parë në Kinë, që nga fillimi i luftës ruse në Ukrainë më 24 Shkurt. The Moscow Time raporton se ambasada ruse në Pekin konfirmoi se Lavrov kishte zbarkuar në Kinë. Lavrov do të marrë pjesë në një seri takimesh të organizuara nga Kina për të diskutuar mënyrat …

Read More »

Filmi “Klondike” përshkruan luftën në Ukrainë

Ndërsa bota po shikon Rusinë tek sulmon Ukrainën, “Klondike”, një dramë nga regjisorja ukrainase Maryna Er Gorbach, na kthen në fillim të konfliktit ruso-ukrainas në vitin 2014 në rajonin e Donbasit në kufirin mes dy vendeve. Atje, mes një konflikti të armatosur midis separatistëve pro-rusë dhe forcave ukrainase, një raketë e prodhuar nga Rusia rrëzoi avionin e shoqërisë ajrore të …

Read More »

“Matematika e pushtimeve mund të jetë kundër Putinit në Ukrainë”, si e shohin ekspertët

Shenjat janë të shumta se si Ukraina i frustoi shpresat e Vladimir Putinit për një fitore të shpejtë dhe se si ushtria ruse u tregua larg gatishmërisë për luftë. Rusia ka humbur qindra tanke dhe numri i saj i viktikmave është në një ritëm për të kaluar atë të fushatave të mëparshme ushtarake të vendit në vitet e fundit. Megjithatë, …

Read More »

Ish-presidenti ukrainas: Biden duhet të vijë në Ukrainë javën e ardhshme

Ish-presidenti ukrainas Petro Poroshenko tha se presidenti amerikan Joe Biden duhet të vizitojë Ukrainën, ndërsa është në Evropë në një samit të NATO-s në Bruksel javën e ardhshme. “Pse miku im shumë i mirë, mik shumë i mirë i Ukrainës, Joe Biden, lideri i botës globale, i cili demonstron tani lidershipin – pse nuk vjen për të vizituar këtu javën …

Read More »

“Përshëndes operacionin në Ukrainë”/ Putin në Moskë jep mesazhin

Presidenti rus Vladimir Putin është shfaqur sot pas shumë kohësh në publik dhe ka folur me dhjetëra mijëra rusë të cilët janë dyndur brenda stadiumit Luzhiniki, në një aktivitet që feston tetë vjetorin e aneksimit të Krimesë. Me një xhup treçereksh, pa kostumin zyrtar dhe qëndrimin në tryezën simbolike të Kremlinit, Putin ka folur para rusëve duke ‘mohuar’ pushtimin e …

Read More »

Putini: Shpall kërkesat për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin i tha homologut të tij turk Rexhep Tajip Erdogan se cilat janë kërkesat që ai të takohet me Zelenskin për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë. Nëse presidenti ukrainas Zelensky pranon situatën ashtu siç ishte para fillimit të gjakderdhjes, Putini mund të shpëtojë fytyrën e tij, imazhin e tij. Kërkesat e Rusisë, siç citon noa.al, ndahen …

Read More »