Tag Archives: ne itali

Artisti shqiptar i njohur në Itali sjell në Tiranë ekspozitën “Rikthim”

“Rikthim” është ekspozita personale e piktorit të njohur Duli Caja. Nga data 2-12 prill, Galeria e Arteve në Tiranë me mbështetjen e Bashkisë Tiranë do të mikpresë të gjithë artdashësit e artit pamor. Artisti Duli Caja është një emër mjaft i njohur edhe përtej detit në Italinë fqinje. Ai ka bërë disa ekspozita në Itali të cilat janë vlerësuar së …

Read More »

Arrestohet 26-vjeçari shqiptar në Itali, u kap me rreth 15 kg kokainë

Një 26 vjeçar shqiptar është arrestuar nga autoritetet italiane në Genova pasi u kap me lëndë narkotike. Rreth 15 kg e 620 gramë kokainë ishte futur brenda një çante të madhe që ishte fshehur brenda në makinë. Sjellja e dyshimtë e korrierit shqiptar të drogës bëri që të pikasej nga policia teksa po lëvizte pranë një automjeti në një rrugicë …

Read More »

Rama fillon vizitën në Itali, pritet nga Mario Draghi

Kryeministri Edi Rama nisi mesditën e sotme vizitën e  tij zyrtare në shtetin fqinj Italinë. Ai u prit në një ceremoni zyrtare në Pallatin Chigi në Romë nga kryeministri i Republikës së Italisë, Mario Draghi. Para nisjes drejt Italisë, Rama zbuloi qëllimin e vizitës së tij në një komunikim me gazetarët në aeroportin e Rinasit. Rama: Në qendër të vëmendjes, në bashkëbisedimin …

Read More »

‘Smart’-i përplaset me pemën, humb jetën 21-vjeçari shqiptar në Itali

I hidhur ka qenë fati i një të riut shqiptar në Itali, i cili ka humbur jetën në një aksident. Bëhet fjalë për 21-vjeçarin Devinson Bregu. ‘Gonews.it’ shkruan se i riu drejtonte makinën e tij ‘Smart’ kur u përplas me një pemë dhe për pasojë humbi jetën. Aksidenti ndodhi në në Cerreto Guidi, midis Lazzeretto dhe Romës, dje. Mësohet se …

Read More »

Skënder Brataj publikon gjetjet e studimit në Itali: A duhet të vaksinohen gratë shtatzëna?

Nga Skënder Brataj A duhen të vaksinohen gratë shtatzëna? A duhet të vaksinohen gratë që ushqejnë fëmijët me gji? A duhet të vaksinohen fëmijët? Këto janë disa nga pyetjet e drejtuara! Në përgjigje të këtyre pyetjeve po publikoj një notë të përbashkët të shoqërive shkencore të këtyre fushave të bërë në datën 1 shtator 2021 në Itali. Covid-19. Gjinekologët, neonatologët …

Read More »

Shpërthimi “misterioz” rrëzon shtëpinë dy katëshe në Itali, nis kërkimi i njerëzve nën rrënoja

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Filattiera, Itali. Mediat vendase shkruajnë se një shtëpi dykatëse është shembur pas një shpërthimi, ndërsa shumë persona mendohet se kanë mbetur nën rrënoja. Në terren kanë mbërritur zjarrëfikës dhe ekipe të shpëtimit, që po punojnë për nxjerrjen e banorëve nga rrënojat. Policia e ndodhur në vendin e ngjarjes ka nisur …

Read More »

Përmbytje në Itali, regjistrohen rrëshqitje dheu në zona të caktuara, autoritetet: Situata drejt përkeqësimit

Përmbytje masive janë regjistruar në provincën e Comos në Itali. Mediat përtej Adriatikut, kanë publikuar pamje të përmbytjeve dhe tregojnë se në zona të caktuara ka pasur rrëshqitje dherash. Zjarrfikëset kanë ndërhyrë për të shpëtuar të moshuarit dhe personat e tjerë që kanë pasur nevojë për ndihmë. Sipas raportimeve 50 persona ishin bllokuar brenda shtëpive të tyre, ndërsa rruga shtetërore …

Read More »