Tag Archives: ne greqi

Nga 1 maji hiqet certifikata e vaksinimit për hyrje në Greqi

Komisioni i ekspertëve të shëndetësisë në Greqi sot ka vendosur heqjen e certifikatës së vaksinimit antiCovid për hyrjen e qytetarëve në vend duke filluar nga 1 maji. Sipas ekspertëve të shëndetësisë përdorimi i certifikatës së vaksinimit antiCovid do të hiqet nga 1 maji deri në muajin gusht. Ministri i Shëndetësisë, Thanos Plevris, ka bërë me dije se përdorimi i maskave …

Read More »

Berisha njofton ‘foltoren’ e radhës, takim sot me shqiptarët në Greqi

Ish-kryeministri Sali Berisha do të mbajë sot ‘foltore’ me shqiptarët që jetojnë në Greqi. Takimi do të zhvillohet në orën 12:00 në Athinë. “Ne ora 13:00 me oren lokale ne Greqi dhe ne ora 12:00 me oren tone, mbahet foltore me shqiptaret qe jetojne ne vendin fqinj ne Hotel Divani Caravel, Athine!”, shkruan Berisha. Kujtojmë se PD ndodhet në një situatë …

Read More »

Kur na ndiqnin nazifashistët dhe 55 ditët e vështira në Greqi!

“Në Greqi, ballë për ballë me vdekjen 55 ditë me radhë“. Nga kujtimet e mbretëreshës Geraldinë, në numrin e kaluar zbardhëm përjetimet nga rrugëtimi sfilitës në tokën helene në pragun e pushtimit fashist të Shqipërisë. “Bashkë me Lekën e porsalindur, shkruan bashkëshortja e Mbretit Zog, duke iu referuar kohëqëndrmit në Greqi, bashkëjetuam gati dy muaj me vdekjen orë e çast”. …

Read More »

Arrestohet për drogë këngëtari shqiptar në Greqi

Këngëtari shqiptar Arian Begaj është arrestuar nga policia greke për posedim të lëndëve narkotike. Ai është kapur bashkë me një 63-vjeçar grek dhe policia iu gjeti një kilogram hashash, një pistoletë dhe katër karikatorë të mbushur me fishekë. Pas kontrollit të ushtruar në shtëpinë e tij janë kapur edhe 50 gram kokainë si edhe një sasi prej rreth 9 mijë eurosh. Po …

Read More »

Shifra të larta, regjistrohen 6682 raste të reja me koronavirus në Greqi, 87 humbje jete

Regjistrohen 6682 raste të reja me koronavirus në Greqi, ndërsa 87 persona kanë humbur jetën. Mësohet se numri i përgjithshëm i rasteve është 853.841. Ndërkohë, bëhet e ditur se numri i pacientëve në intubim është 561, ndërsa mosha mesatare e tyre është 65 vjeç. Po ashtu thuhet se nga pacientët e intubuar, 466 janë të pavaksinuar. Që nga fillimi i …

Read More »

Atentati ndaj dy shqiptarëve në Greqi, kush është 37-vjecari që humbi jetën

Një 37 vjeçar shqiptar u ekzekutua me armë zjarri mbrëmjen e së martës në Atikë në Greqi ku ne fakt ka pasur nje atentat ndaj dy shqiptareve. Ngjarja ndodhi para karburantit të 37 vjeçarit, i cili ndodhej jashtë në momentin që një makinë në lëvizje ka qëlluar në drejtim të Marjus Dhiamantit dhe bashkëpronarit të biznesit të tij i cili …

Read More »

Aksidentohet familja shqiptare në Greqi, humbin jetën tre persona, plagoset djali

Tre shqiptare kane gjetur vdekjen ne nje aksident tragjik ne Greqi diten e sotme. Shoferi 46-vjeçar, gruaja e tij 43-vjeçare dhe vajza e tyre 22-vjeçare u tërhoqën të vdekur nga skena e ngjarjes nga djali 17-vjeçar, qe mbeti i plagosur ne te njejten ngjarje. Ngjarja e rende ka ndodhur pasditen e së hënës në rrugën Xyniada-Koromilia, në Fthiotidë , para …

Read More »

Me çanta të mbushura me drogë tentuan të kalonin kufirin, arrestohen 3 shqiptarët në Greqi

anë kapur rreth 30 kg marijuanë në kufirin greko-shqiptar.Operacioni është finalizuar nga policia greke në Follerinë, në afërsi të Kapshticës. Në pranga kanë rënë 3 shtetas shqiptar, 33, 45 dhe 50 vjeç. Ata po tentonin të kalonin në këmbë kufirin e gjelbër, 3 çanta që përmbanin 29 pako me 29 kg 110 gram marijuanë. U sekuestruan në cilësinë e provës …

Read More »

Grabitet një bankë në qendër të Athinës, në kërkim autorët

Paraditen e sotme një bankë në qendër të Athinës ka rënë pre e një grabitje. Mediat vendase shkruajnë se rreth orës 11:45, dy pesona të armatosur kanë bërë të mundur grabitjen e një shume parash, ndërsa nuk është lënduar askush. Duke cituar deklaratën e policisë, mediat greke shkruajnë se autorët ende të paidentifikuar, kanë kërcënuar me armë klientë dhe personelin, …

Read More »