Tag Archives: në Europë

Turqia kap një ndër 45 kriminelët më të kërkuar në Europë

Autoritetet turke bëjnë me dije se kanë arrestuar gjatë një operacioni të zhvilluar të dielën, Zeljko Bojaniç, drejtuesin e grupit kriminal “Kavaç”. Për Bojaniç kishte një urdhër arresti ndërkombëtar, ndërkohë që ai u gjet i fshehur në një lagje të Stambollit, ku strehohej prej disa kohësh me identitet të rremë. Klani “Kavaç” konsiderohet si një ndër bandat më të rrezikshme …

Read More »

TAP transporton sasinë e parë të gazit natyror prej 10 mld metër kub në Europë

Gazsjellësi Trans Adriatik, (TAP AG) njofton se një sasi prej 10 miliard metër kub (bcm) gaz natyror nga Azerbajxhani ka hyrë tashmë në Europë, nëpërmjet pikës së interkonjeksionit në Kipoi, në kufirin Greqi-Turqi, aty ku TAP bashkohet me Gazsjellësin Trans Anatolian (TANAP). Nga sasia 10 miliard metër kub, rreth 8.5 miliard metër kub janë dërguar në Itali. “10 miliard metër …

Read More »

Cilët ishin miqtë e Putinit në Europë

Ndërsa makineria e luftës e Rusisë godet Ukrainën, në pushtimin më të madh që Evropa ka parë që nga Lufta e Dytë Botërore, një grup evropianësh po ndihen veçanërisht në zor: mbrojtësit dhe nxitësit e tifozëve të Vladimir Putinit. Nga liderja e Asamblesë Kombëtare Marine Le Pen në Francë te Matteo Salvini i Lega Nordit të krahut të djathtë në …

Read More »

VD-Shqipëria me pagën minimale më të ulët në Europë, PD: Shkak, Edi Rama

Partia Demokratike fajësoi kryeministrin Edi Rama dhe qeverisjen e tij për renditjen e vendit tonë nga Zyra e Statistikave të Bashkimit Evropian (Eurostat) për pagën minimale më të ulët në kontinetin e vjetër. Nëpërmejt deputetes Ilda Dhori, partia më e madhe opozitare deklaron se niveli i lartë i korrupsionit në Shqipëri pengon demokracinë, zhvillimin ekonomik të tregut të lirë. Në …

Read More »