Tag Archives: MV në BE

Kërcënimi rus, Gjermania dhe Austria kërkojnë anëtarësimin e shpejt të Shqipërisë-MV në BE

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe homologu i tij austriak Karl Nehammer theksuan nevojën për të përshpejtuar negociatat e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor mes kërcënimeve të mundshme nga Rusia. Duke folur për pasojat e pushtimit rus të Ukrainës, të dy udhëheqësit tërhoqën vëmendjen për rëndësinë e gjetjes së aleatëve për politikën bashkëpunuese evropiane në mbarë botën, por edhe në …

Read More »