Tag Archives: ministrja Xhaçka:

Xhaçka flet pas takimeve ne OKB: Shqipëria do të vazhdojë të jetë tërësisht solidare me Ukrainën

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka mori pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së dhe në takimin e nivelit të lartë në Këshillin e Sigurimit ku rikonfirmoi se Shqipëria është solidare me Ukrainën dhe do të vazhdojë të qëndrojë në anën e së drejtës, në anën e Ligjit, në anën e Lirisë dhe respektit. “Asnjëherë më parë …

Read More »

Ministrja Xhaçka në Këshillin e Sigurimit të OKB-së: Me veprimet e gabuara Rusia është izoluar

Ministrja e Punëve të Jashmte Olta Xhaçka foli në Këshillin e Sigurimit të OKB-së rreth situatës në Ukrainë pas një viti luftë. Xhaçka u shpreh se Rusia nuk ka bërë asgjë për të qenë krenare, por thjesht me veprimet e gabuara është izoluar më tepër. Ndër të tjera ajo tha se lufta duhet të marrë fund dhe kjo gjë do …

Read More »

Xhaçka: E vërteta e akuzave të PD. Asnjë metër pronë publike! Është një investim privat, në një truall privat, nga investitor privat

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka ka reaguar për sulmet e opozitës. Xhaçka tha në parlament se nuk ka shkelur asnjë ligj dhe se investimi i bashkëshortit të saj në hotelin me pesë yje në jug është tërësisht privat. Fjala e ministres: U bë një kohë shumë e gjatë që kjo çështje ngrihet nga deputeti Shehaj, herë si …

Read More »

Ministeriali i SEECP/ Ministrja Xhaçka: Shqipëria e angazhuar në adresimin e kërcënimeve që rrezikojnë rajonin

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në ministerialin e Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP) që u mbajt në Selanik, Greqi. Ajo vlerësoi angazhimin e kryesisë greke të SEECP-së për përmbushjen me sukses të objektivave, teksa theksoi rëndësinë e procesit të zgjerimit dhe integrimit evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kryediplomatja Xhaçka unshpreh se …

Read More »

25 vite të OSBE-së në Shqipëri, ministrja Xhaçka: Evoluam

Në 25-vjetorin e pranisë së OSBE-së në Shqipëri, ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, e konsideroi çerekshekullin si një evoluim nga anarkia e vitit 1997. Ndërsa shprehu mirënjohjen ndaj OSBE dhe rolit të saj në transformimin e Shqipërisë, ajo shtoi se sot jemi një vend që ka mbajtur një kryesi të suksesshme të OSBE. “25 vjet nga OSCE në Shqipëri. Një …

Read More »