Tag Archives: marveshja per targat

BBC: Kosova iu kthye negociatave nën presionin e SHBA-ve

Bashkimi Evropian (BE) arriti të “zbusë” tensionet mes Kosovës dhe Serbisë për marrëveshjen e targave. Kështu shkruan e përditshmja britanike “BBC” pas lajmit të dhënë nga shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, se mes Kosovës dhe Serbisë u arrit një marrëveshje. Sipas raportuesit të “BBC-së” në Ballkan, Kosova iu kthye negociatave nën presionin e aleatit të saj …

Read More »

Varhelyi: Me marrëveshjen për targat u shmang përshkallëzimi i situatës

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi, ka mirëpritur marrëveshjen e arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për çështjen e targave të mërkurën pas rreth gjashtë orësh bisedime në Bruksel ku Kosova u pajtua që të heqë dorë nga masa e gjobës për targat ilegale. Sipas tij me arritjen e marrëveshjes është shmangur përshkallëzimi i mëtejshëm. “Negociatat duhet …

Read More »