Tag Archives: Margariti

Projekti për Parkun e Butrintit, Margariti: Nuk do të ketë asnjë kullë apo hotele

Projekti për Parkun e Butrintit në Sarandë është rikthyer sërish në qendër të diskutimeve në Parlamentin e Shqipërisë, ku deputetja demokrate Ina Zhupa zhvilloi interpelancë me ministren e Kulturës Elva Margariti për menaxhimin e Butrintit. Ministrja Margariti u shpreh se brenda Parkut Kombëtar të Butrintit nuk do të ketë asnjë ndërtim të tipit hotele apo kulla. Investimi për Butrinti do …

Read More »

Plani për Butrintin, Margariti: Asnjë nga anëtarët e bordit jo pagesë ekstra

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, ka folur rreth marrëveshjes së Ministrisë me AADF për planin e menaxhimit të Parkut Kombëtar të Butrintit. E ftuar në “Log” në Abc News, ajo u shpreh se bordi i ngritur do të punojë vullnetarisht dhe asnjë nuk do të marrë pagesë ekstra, përfshirë edhe vetë Margariti. “Bordi do të punoj me pjesëmarrje vullnetare, asnjë …

Read More »

Margariti: Në kujtim të aktores së shquar Marika Kallamata

Marika Kallamata, i përket asaj plejade të brezit të aktorëve që krijuan institucionin e artit skenik shqiptar, por që mbahet mend edhe si gjyshja e përrallave. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti përkujtoi sot në kuadër të “Muajit të Teatrit”, aktoren Marika Kallamata. “Kujtojmë sot aktoren e teatrit e filmit, gjyshen e dashur të fëmijërisë sonë, Marika Kallamata”, tha Margariti. Kallamata …

Read More »

Margariti: Memorandumi Shqipëri-SHBA, i rëndësishëm në luftën kundër trafikimit të trashëgimisë

Memorandumi në luftën kundër trafikimit të trashëgimisë kulturore i nënshkruar në gusht në SHBA është një hap i rëndësishëm, shprehet ministrja e Kulturës Elva Margariti. Të mërkurën ministrja Margariti bëri me dije se në mbledhjen e qeverisë u miratua ratifikimi i memorandumit të bashkëpunimit me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për “Vendosjen e kufizimeve të importit për kategoritë e materialeve …

Read More »