Tag Archives: Manastirliu

Rama e Manastirliu inspektojnë investimin te ‘Trauma’: 27 spitale e poliklinika me aparatura të reja bashkëkohore

Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, kanë inspektuar gjatë ditës së sotme punimet që po kryhen në Spitalin Universitar të Traumës, për rehabilitimin e Spitalit të Sëmundjeve të Brendshme, përmirësimin e infrastrukturës në Urgjencën e këtij spitali, si dhe investimet në pajisje bio-mjekësore. “Jemi në fazën e parë të investimit të Spitalit të Traumës, …

Read More »

Manastirliu: Spitali i ri infektiv, funksional në gusht

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka mbikëqyrur nga afër punimet që po kryhen për rikonstruksionin dhe zgjerimin e kapaciteteve në Spitalin Infektiv, ku bëri me dije se do të jetë gati brenda verës. “Jam e kënaqur që tashmë ashtu sikurse e kemi premtuar, brenda muajit korrik mund të kemi një përfundim të punimeve në këtë spital. Dhe ky është synimi …

Read More »

Lija e majmunit, Manastirliu mbledh ekspertët: Vaksinim për kontaktet e afërta

Është mbledhur mëngjesin e së hënës, Komiteti Kombëtar Teknik- Këshillues i Imunizmit në Institutin e Shëndetit Publik, për masat paraprake për virusin e lisë së majmunit. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, mori pjesë në këtë takim, ku foli për planin e masave të shëndetit publik për këtë situatë. Komiteti i Ekspertëve të Imunizimit ka rekomanduar vaksinën e …

Read More »

Manastirliu: 40% më shumë analiza të kryera krahasuar me një vit më parë

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një vizitë në Agjencinë Kombëtare të Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore. “Ekipi i Agjencisë Kombëtare të Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore po punon çdo ditë për zgjerimin e paketës së analizave laboratorike për kontrollin e cilësisë së medikamenteve, që prodhohen apo importohen në vend, në laboratorët e standardizuar që kemi investuar”, theksoi …

Read More »

“Nivel i ri shërbimi”/ Manastirliu: Gati projektligji

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaroi se Këshilli i Ministrave kaloi një projektligj për autonominë spitalore. Sipas saj, ky projektligj synon që të japë një pavarësi të sistemit shëndetësor, e që pritet të nisë fillimisht nga Memoriali i Fierit. Ajo bëri me dije se një grup ekspertësh do të hartojnë planin kombëtar spitalor. “Synohet të kalojmë në një nivel të ri …

Read More »

Dyshohet se qarkullon nënvarianti i ri i Omicron, Manastirliu: Mostrat verifikohen në laboratorë

Ekspertët dyshojnë se në Shqipëri mund të ketë hyrë nënvarianti i ri Omicron BA.2. Ministrja e Shëndetësisë tha se po vlerësohen mostrat për të konfirmuar ose jo ekzistencën e këtij lloji në vendin tonë. “Një nënvariant i Omicron BA.2 është duke qarkulluar në vende të ndryshme, kryesisht vendet europiane, ku ka një tendencë sot në rritje të rasteve të infektimeve, …

Read More »

Manastirliu: Kemi gati skenarët për mbrojtjen e qytetarëve

Objektivi parësor i qeverisë, teksa në vjen po ndihen pasojat e luftës në Ukrainë, është mbrojtja e qytetarëve, u shpreh ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu në fjalën e saj këtë të enjte në kuvend. Manastirliu tha se 576 mijë qytetarë do të mbështeten nga paketa e rezistencës sociale, teksa theksoi se bordi transparencës nuk do të lejoj …

Read More »

Manastirliu: Do të jetë një qendër reference për sëmundjet infektive

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, këtë të mërkurë ka inspektuar nga afër fillimin e punimeve, ku bëri me dije se rikonstruksioni i Spitalit Infektiv do të organizojë dhe modernizojë shërbimin, sipas standarteve më të mira për trajtimin e pacientëve. Manastirliu ndër të tjera ka theksuar se do e kthejnë këtë spital në një qendër reference për trajtimin …

Read More »

Manastirliu: Punimet në Spitalin e Sëmundjeve të Brendshme mbarojn brenda vitit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka inspektuar punimet që po kryhen për ndërtimin e Spitalit të Ri të Sëmundjeve të Brendshme në QSUT, ku deklaroi se investimi pritet të përfundojë brenda pak muajsh. “Në Spitalin e ri të Sëmundjeve të Brendshme pamë se si kanë evoluar punimet në këtë spital dhe tashmë jemi afër fundit. Themi afër …

Read More »

Manastirliu: Ka pasur rritje të incidencës së tumoreve me 16%

Programet tona të depistimit të hershëm të kancerit të gjirit kanë ecur përpara në sajë të investimeve që janë bërë dhe përpjekjeve maksimale për mbulimin universal, nëpërmjet investimit të gjithë rrjetit të mamografive tashmë në çdo spital rajonal. Fokusi në këtë 10 vjeçar do të jetë rritja e mbulesës së përqindjes së grave që bëjnë këtë ekzaminim, e cila është …

Read More »