Tag Archives: Lufta Rusi-Ukrainë

​Lufta Rusi-Ukrainë çon Afrikën në prag urie

Ajo që është e dukshme në financat ndërkombëtare sa i përket luftës në Ukrainë është ndikimi në çmimet e naftës dhe të gazit. Për ekspertët pritet të kemi një krizë të fortë urie përpara nëse nuk merren masa sa i përket furnizimit me grurë dhe me plehëra kimike. Ukraina dhe Rusia së bashku prodhojnë pothuajse një të tretën e grurit …

Read More »

Letër e hapur për Noam Chomsky-n (dhe intelektualët tjerë me atë mendje) për luftën Rusi-Ukrainë

Nga: Yuriy Gorodnichenko (bashkautorë: Bohdan Kukharskyy, Anastassia Fedyk dhe Ilona Sologoub) Përktheu: Agron Shala / Telegrafi.com Profesor i nderuar Chomsky, Jemi një grup ekonomistësh akademikë ukrainas, të cilët u pikëlluan nga një sërë intervistash dhe komentesh tuaja të fundit për luftën ruse në Ukrainë. Besojmë se opinioni juaj publik, për këtë çështje, është kundërproduktiv për t’ia dhënë fundin pushtimit të …

Read More »

Lufta Rusi-Ukrainë, Euro bie kundrejt Dollarit

Euro ka rënë këtë të mërkurë, nën 1.11 dollarë, niveli minimal prej rreth 20 muajsh për shkak të intensifikimit të luftës në Ukrainë dhe pas publikimit të shifrave të inflacionit, që i shtyn investitorët të kërkojnë strehim në Euro. Monedha Europiane u këmbye sot me 1,1104 dollarë, krahasuar më parë me 1,1140 dollarë. Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, siguroi …

Read More »

Lufta Rusi-Ukrainë, 4 frontet ku goditet ekonomia shqiptare

Ekonomia e Shqipërisë do të pësojë goditje direkte dhe të tërthorta nga sulmet e Rusisë në Ukrainë. Çmimet e karburanteve dhe miellit pritet të rriten, pasi vendi importon nga Rusia 47% të nevojave vjetore me grurë dhe 12% të naftës. Pasojat indirekte do të vijnë nga rritja e përgjithshme e çmimeve të ushqimeve dhe energjisë dhe ndikimet negative në turizëm. …

Read More »

Lufta Rusi-Ukrainë/ Nga ushqimet te karburanti, produktet që pësojnë rritje të çmimit

Vendimi i presidentit rus Vladimir Putin për të pushtuar Ukrainën mund të shtrenjtojë më tej çmimet, në një moment kur inflacioni tashmë po rritet me ritmin më të shpejtë në dekada. Ekonomistët janë në garë për të vlerësuar ndikimin e sulmit, i cili mund të ndezë luftën më të madhe në Evropë që nga viti 1945. Konflikti nuk ka gjasa …

Read More »

Lufta Rusi-Ukrainë, UEFA mbledhje të jashtëzakonshme

Lufta Rusi-Ukrainë, UEFA mbledhje të jashtëzakonshme, priten vendime drastike! Hyrja e trupave ushtarake ruse në territorin e Ukrainës në përpjekje për ta pushtuar krejtësisht atë ka nxitur krerët e UEFA-s që të thërrasin një mbledhje të jashtëzakonshme këtë të premte. Një njoftimin e institucionit kryesor të futbollit evropian thuhet se “Komitetit Ekzekutiv do të mbildhet të premten, më 25 shkurt, …

Read More »