Tag Archives: Lloyd Austin

Sekretari amerikan i Mbrojtjes takim online me ministrat e 40 vendeve në botë, ja çfarë u vendos

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin ka zhvilluar sot një takim online me më shumë se 40 vende të botës për çështjen e Ukrainës. Austin falënderoi ministrat e mbrojtjes nga 40 vendet e tjera për pjesëmarrjen dhe theksoi përparimin e bërë që nga takimi i parë i grupit në bazën ajrore Ramstein në Gjermani muajin e kaluar, duke vënë në …

Read More »

Ministrat rusë dhe amerikanë zhvillojnë bisedën e parë që pas nisjes së luftës në Ukrainë! Pentagoni

Ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoygu dhe homologu i tij amerikan Lloyd Austin kanë zhvilluar ditën e sotme bisedën e parë që pas nisjes së pushtimit rus në Ukrainë. Sipas një deklarate të lëshuar nga Pentagoni, Austin kërkoi një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë. Ai theksoi rëndësinë e mbajtjes së urave të komunikimit. Të mërkurën, Austin zhvilloi bisedime me Ministrin …

Read More »

Si shkoi takimi në Ramstein?

Detaje nga Sekretari Amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin dhe baza ajrore Ramstein në Gjermani. Këto janë pikat kryesore nga konferenca për shtyp: Ministrat nga 40 vende – si anëtarë të NATO-s dhe jo-anëtare të NATO-s – janë takuar në Gjermani për të diskutuar mbrojtjen e Ukrainës në mes të pushtimit të Rusisë.  Ata kanë diskutuar një paketë ndihme ushtarake dhe …

Read More »