Tag Archives: lija e majmuneve

Lija e majmunëve, Shtëpia e Bardhë shpall strategjinë për të parandaluar përhapjen e sëmundjes

Shtëpia e Bardhë është duke planifikuar që të shpërndajë mijëra vaksina për linë e majmunëve brenda Shteteve të Bashkuara, në kuadër të fushatës për të ndalur shpërthimin e këtij virusi. Zyrtarët kanë thënë se janë duke punuar për të rritur numrin e testimeve dhe kanë zgjeruar grupin e njerëzve që këshillohen të vaksinohen. Virusi, i identifikuar fillimisht vetëm në Afrikë, …

Read More »

Lija e majmunëve, mbërrijnë në Shqipëri testet e para për diagnostikimin e rasteve

Kanë mbërritur në Shqipëri testet e para për diagnostikimin e rasteve të dyshuara me linë e majmumit apo kontakteve të tyre. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manatirliu vizitoi sot laboratorin e referencës në Institutin e Shëndetit Publik, ku bëri me dije se testimet për linë e majmunit do të kryhen në Shqipëri. “Në laboratorin e referencës në Institutin …

Read More »

OBSH: Lija e Majmunëve nuk pritet të çojë në pandemi

Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk beson se shpërthimi i lisë së majmunëve jashtë Afrikës do të çojë në një pandemi, tha një zyrtar të hënën, duke shtuar se mbetet e paqartë nëse personat e infektuar që nuk shfaqin simptoma mund ta transmetojnë sëmundjen. Më shumë se 300 raste të dyshuara dhe të konfirmuara të lisë së majmunit – një sëmundje …

Read More »

Çfarë po ndodh me linë e majmunëve? Teoritë konspirative: Ka lidhje Bill Gates

Ai u akuzua nga konspiracionistët se qëndronte pas vaksinës së Covid-19 me anë të së cilës do të na injektonte mikroçipe. Janë po ata që e akuzojnë tashmë për linë e majmunëve. Të tilla teori kanë qarkulluar këto ditë në Tëitter duke pohuar se Gates është disi i lidhur me rasteve e sëmundjes që është shfaqur së fundmi nëpër botë. …

Read More »