Tag Archives: Lear Kurtit

Vdekja e Lear Kurtit, dëshmia e 6 mjekëve dhe infermierëve të ‘Traumës’: Mbërriti i pajetë në spital

Teksa vijojnë hetimet për vdekjen e Lear Kurtit, Prokuroria e Tiranës ka përfunduar marrjen në pyetje të mjekëve dhe infermierëve që ishin në turnin e tretë në spitalin e Traumës. Ata kanë qëndruar 3 orë në prokurori dhe sipas kartelës rezulton se 32-vjeçari mbërriti pa shenja jete në spital. Mjekët kanë dhënë ndihmë mjekësore por ka qenë e pamundur që …

Read More »

Vdekja e Lear Kurtit, deputeti i PS – Salianjit: Mos bëni politikë me fatkeqësi, do rrini edhe 10 vjet aty ku jeni

Komisioni i Sigurisë është shoqëruar me debate të ashpra mes mazhorancës dhe opozitës. I pranishëm për të raportuar është drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, për të folur për sulmin kibernetik. Por deputeti demokrat Ervin Salianji përmendi rastin e fundit të vdekjes së Lear Kurtit, duke drejtuar gishtin nga drejtuesit e policisë, por kryetari i Komisionit, Nasip Naço i ndërpreu …

Read More »

Rrumbullaku për vdekjen e Lear Kurtit: Do të jap shpjegime brenda 48 orëve. Respektoni mundin e gjakun e policëve

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku ka deklaruar se është i gatshëm të përgjigjet për rastin e vdekjes së 32-vjeçarit Lear Kurti. Gjatë seancës dëgjimore të thirrur nga disa deputetë në Komisionin e Sigurisë, Rrumbullaku tha se do të flasë brenda 48 orësh për këtë ngjarje, teksa bëri thirrje që të rrespektohet mundi dhe puna e punonjësve të …

Read More »

“O noku po më mbysin”, dëshmia e shokut të Lear Kurtit: Po ma rrihnin barbarisht para syve

Detaje të reja janë zbuluar nga dëshmitari i ngjarjes së rëndë, ku Lear Kurti, humbi jetën në duart e policisë së shtetit. Miku i Learit tregon në emisionin “Piranjat” të gjithë kronologjinë e ngjarjes, ndërsa rrëfen se i ka parë policët teksa dhunojnë shokun e tij. Mes të tjerash miku i Learit njëherazi edhe dëshmitar i ngjarjes tregon se 32-vjeçari …

Read More »

Vdekja e Lear Kurtit/ Prokuroria nis hetimet për 2 vepra penale: Kemi pyetur dëshmitarët dhe policët

Prokuroria e Tiranës ka nisur hëtimet për dy vepra penale, “Kryerje e veprimive arbitare” nga ana e uniformave blu  dhe “Mosdhënia ndihmë” nga ana e stafit të Traumës për vdekjen e 32 vjeçarit Lear Kurti në duart e policisë. Në një njoftim për media, prokuroria bën me dije se në pyetje janë marrë dëshmitarë dhe efektivë të policisë si dhe …

Read More »

Vdekja e Lear Kurtit në duart e Policisë, Salianji: E njëjta histori me Klodian Rashën

Deputeti demokrat, Ervin Salianji krahasoi vdekjen e Lear Kurtit me rastin e Klodian Rashës. Lear Kurti humbi jetën mbrëmjen e djeshme, pasi u shoqërua nga Policia në komisariatin nr 3 në Don Bosko, Për Salianjin rasti i fundit ka të njëjtat rrethana dhe kushte me vrasjen e Klodian Rashës. Salianji tha se Policia ikën të të pamundurit dhe te të …

Read More »