Tag Archives: Kupes se Botes

Akuza e gazetarit të njohur: Lojtarët e Francës u helmuan, për t’i dorëzuar Messit trofeun e Kupës së Botës

Argjentina është kampionia e Kupës së Botës, pasi argjentinasit mposhten pas gjuajtjes së penalltive Francën, me kohën e rregullt që u mbyll 3-3 mes tyre, në një finale spaktakolare në këtë turne. Lionel Messi merr kështu edhe trofeun e munguar në karrierën e tij futbollistike, duke shënuar plot 5 penallti, si asnjëherë më parë në një Botëror. Gazetari i njohur, …

Read More »

FIFA kërkon armëpushim në Ukrainë gjatë Kupës së Botës

Presidenti i Federatës Botërore të Futbollit (FIFA), Gianni Infantino, i bëri thirrje Rusisë dhe Ukrainës që të mbajnë armëpushim njëmujor, gjatë Kampionatit Botëror të Futbollit. Duke folur në samitin e grupit të vendeve më të industrializuara, G20, Infantino tha se Kupa e Botës siguron një “platformë unike” për paqe dhe unitet, sepse ngjarja do të ndiqet nga rreth 5 miliardë …

Read More »

Eto’o parashikon finalen e Kupës së Botës

Presidenti i Federatës së Futbollit të Kamerunit, Samuel Eto’o, ka dhënë një intervistë për kanalet zyrtare të Kupës së Botës. Përgjigjet e tij nuk do të lënë askënd indiferent. Deri në pesë skuadra nga kontinenti afrikan do të garojnë në Kupën e Botës: Senegali, Tunizia, Maroku, Gana dhe vetë Kameruni. Eto’o parashikon një turne të mirë për të gjithë: “Unë …

Read More »