Tag Archives: Kriza energjitike

Kriza energjetike, Rama: Urojmë për më shumë shi, do ta kapërcejmë këtë dimër pa dhimbje të mëdha

Kryeministri Edi Rama ka folur për mediat pas mbledhjes së Kryesisë së Partisë Socialiste. Rama u ndal tek inflacioni i shkaktuar nga lufta, ndërsa tha se qeveria ka marrë çdo masë të nevojshme. Ndër të tjera, kryeministri uroi të ketë sa më shumë reshje shiu, pasi janë të nevojshme për të prodhuar energji. Rama: Kemi hyrë në një epokë të një …

Read More »

Kriza energjetike/ Fierza mbetet në nivelin 271 metra: Shiu nuk ndikoi në shtimin e prurjeve në liqen

Reshjet e ditëve të fundit nuk e rritën nivelin e Fierzës. Intensiteti i shirave këtë të enjte në qarkun e Kukësit sipas Instutitut të Gjeoshkencave është i ulët dhe për pasojë, prurjet në kaskadë kanë qenë të pakta. Niveli i liqenit të Fierzës sipas KESH është 271 metër, por prej tij nuk po prodhohet energji elektrike. Nevoja për energji po …

Read More »

Takimi i Komunitetit Politik Europian, Rama: Në fokus ishte kriza energjitike! Kam insistuar që të ndihmohen vendet e Ballkanit

Më shumë se 40 liderë nga e gjithë Evropa u pritën sot në Pragë për të marrë pjesë në takimin përurues të Komunitetit Politik Evropian. Kryeministri Edi Rama nga Praga ka bërë me dije se edhe vendet e Ballkanit do të jenë pjesë e bisedimeve të Bashkimit Europian për përballimin e krizës energjetike. “Lajmi i mirë është që me kërkesën …

Read More »

Paralajmërimi: Situata e paprecedentë, evropianët të bëhen gati për ndërprerje totale

Ngrohja të reduktohet dhe boilerët të përshtaten – këto janë masat që evropianët duhet të marrin për t’u përgatitur për ndërprerjen e plotë të furnizimeve me gaz rus, sipas një raporti. BE-ja përballet me “rreziqe të paprecedentë” të mungesës së gazit këtë dimër pasi Rusia anuloi shumicën e dërgesave në mesin e luftës në Ukrainë, bëri të ditur Agjencia Ndërkombëtare …

Read More »

Kriza energjetike në Shqipëri, Meta: Qytetarët janë faturuar edhe kur nuk kanë qenë në banesa prej muajsh

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka dalë në një koneferncë për mediat, ku ka ngritur shqetësim për krizën energjetike që ka prekur vendin dhe abuzimet në faturat e energjisë. Meta tha se ka pasur qytetarë që janë mbifaturuar, ndërsa si faktor të krizës rreshtoi dëmtimin e qeverisë në këtë sektor. “Kanë nisur denoncimet e mjaft qytetarëve që janë …

Read More »

Rritet çmimi i gazit natyror në Evropë

Çmimi i gazit natyror për megavat-orë në Evropë u rrit me 13.4 për qind, sipas të dhënave më të fundit të tregut. Çmimi i gazit natyror sot filloi me 207 euro ndërsa çmimi i megavat-orës i gazit natyror, i cili nga ora 10:20 tregtohej me 211 euro, u rrit me 13.4 për qind, shkruan Andolu Zbulimi i rrjedhjes së gazit …

Read More »

Gjermania hedh vështrimin drejt Arabisë Saudite e Katarit, kërkon partnerë të rinj për energjinë

Kancelari gjerman Olaf Scholz ndodhet të shtunën dhe të dielën për një vizitë dyditore në Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Katar. Scholz shoqërohet në këtë udhëtim nga një delegacion i madh biznesmenësh, Të tre vendet janë eksportues shumë të rëndësishëm të naftës dhe gazit. Qeveria gjermane shpreson që gjatë vizitës të nënshkruhen kontrata konkrete në bashkëpunimi, thanë të …

Read More »

Si mund ta shmangë Evropa katastrofën nga kriza energjetike gjatë dimrit që po vjen

Nga Susi Dennison “Foreign Affairs” Ndërsa po mbaron stina e verës, gati të gjitha vendet e BE-së po përballen me një formë tëkrizës energjitike. Pas pushtimit rus të Ukrainës, Bashkimi Evropian iu bashkua Shteteve të Bashkuara dhe të tjerëve në vendosjen e sanksioneve dhe embargove të ashpra ndaj gazit natyror rus, edhe pse shumë vende të unionit varen nga importet e energjisë ruse. Këto hapa kanë sjellë rritjen e madhe të çmimeve, duke rritur ndjeshëm koston e jetesës për shumë evropianë. Disa qeveri …

Read More »

Europa këtë dimër ka për stacion krizën energjetike

Aleksander Cipa Kontinenti europian është përfshirë në ankthin e një krize të paralajmëruar. Të gjitha qeveritë e shteteve të bashkësisë europiane po përfshihen në procesin e ristrukturimit të buxheteve financiare, përsa i përket tregjeve të energjisë dhe marrëdhënies me konsumatorët. Është një krizë e paralajmëruar, që u shpall prej të gjithë aktorëve zyrtarë të kontinentit menjëherë sapo nisi kriza në …

Read More »

Kriza energjitike, Rama: Kush harxhon më shumë se 800 kWh do të paguaj me çmimin e tregut

Kryeministri Edi Rama dhe zv.kryeministrja Belinda Balluku po prezantojnë masat për krizën e energjisë. Sipas Ramës, konsumatorët familjarë dhe bizneset e vogla do vijojnë të mbrohen nga rritje e çmimit të energjisë. Rama shtoi se kush familje harxhon më shumë se 800 kilovator, çdo kWh do ta paguaj energjinë me çmimin e tregut pa përfituar nga mbrojtja. “Kjo është arsye …

Read More »