Tag Archives: kpk

Marjana Velçani kundërshton si të pabazuar vendimin e Komisionit dhe kërkon konfirmimin në KPA

Gjyqtarja Marjana Velçani i cilësoi pasaktësitë në deklarime për burimet e një apartamenti të pamjaftueshme për ta penalizuar dhe kërkoi që në Kolegj, analiza financiare për balancat negative që sollën shkarkimin në shkallën e parë, të kryhet bazuar në pretendimet e saj. NgaEdmond Hoxhaj Ish-kryetarja e Gjykatës Administrative të Durrësit, Marjana Velçani paraqiti të hënën më 3 maj parashtrimet dhe …

Read More »

Balla mbledh kryesinë e PS/ Vettingu të vijojë në KPK dhe KPA

Partia Socialiste ka mbledhur sot kryesinë e Grupit Parlamentar. Mësohet se gjatë mbledhjes është disktuar mbi ndryshimet Kushtetuese si edhe vettingun e gjyqtarëve dhe prokurorëve. “Të fillojë puna për ndryshimet kushtetuese për zgjatjen e procesit të Vettingut”, mësohet të ketë thënë Balla. Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla është shprehur se vettingu duhet të vijojë të kryhet nga …

Read More »

KPK jep vendimin për gjyqtarin e Tiranës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka mbajtur sot seancën e rradhës për objektin e shqyrtimit, gjyqtarin pranë Gjykatës së Rrethit gjyqësor Tiranë, Kreshnik Omari. Procesi i vetingut për Omarin u krye nga trupi gjykues i KPK i kyesuar nga Olsi Komici, me relatore Valbona Shanxhaktarin dhe anëtare Xhensila Pinen. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konstatoi mungesa financiare të gjyqtarit të …

Read More »