Tag Archives: Kherson

Forcat ruse nuk ndalin bombardimet, të paktën dy të vrarë në Kherson

Të paktën dy persona janë vrarë dhe pesë janë plagosur në Kherson, pas bombardimeve masive të forcave ruse, sipas një njoftimi të guvernatorit rajonal, shkruajnë mediat e huaja. Trupat ukrainase çliruan qytetin jugor të Ukrainës nga forcat ruse më 11 nëntor, por sipas zyrtarëve forcat ruse vazhdojnë sulmet nga ana e tjetër e lumit Dnipro. Guvernatori Yaroslav Yanushevych tha se sulmet …

Read More »

Vizita e Zelensky-t në Kherson zemëron Kremlinin: Hyri në territorin rus!

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov ka folur për vizitën e presidentit ukrainas në Kherson, pasi trupat ruse u tërhoqën nga qytetit. “Asnjë koment. Ky është territor rus”, tha Peskov të hënën gjatë një konference të rregullt me gazetarët. Forcat ukrainase hynë në qytetin e Khersonit të premten ndërsa ushtria ruse u tërhoq nga bregu perëndimor i lumit Dnipro në rajonin …

Read More »

Një ditë pas tërheqjes së trupave, Rusia merr vendimin e papritur

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass po raporton se Alexander Fomin,një nga anëtarët e administratës së imponuar nga Rusia në rajonin e pushtuar Kherson, ka thënë se Henichesk është shpallur kryeqyteti i përkohshëm administrativ i Khersonit. Rajoni është një nga zonat që Federata Ruse ka pretenduar të aneksojë. Ai tha se “Të gjitha autoritetet kryesore janë të përqendruara atje”. Henichesk është një qytet …

Read More »

Erdogan: Tërheqja e Rusisë nga Kherson është një hap pozitiv

Vendimi i Rusisë për të tërhequr trupat afër qytetit jugor të Ukrainës, Kherson, është një hap pozitiv, tha të enjten presidenti turk Tajip Erdogan, shkruan skynews. Erdogan po i përgjigjej një pyetjeje në lidhje me perspektivat e bisedimeve midis Moskës dhe Kievit në një konferencë për shtyp përpara se të nisej për një vizitë në Uzbekistan për një samit të …

Read More »