Tag Archives: kancelari i Gjermanisë

‘Ballkani i Hapur’/ A do e mbështesë Gjermania ? Ja si përgjigjet Scholz

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz u shpreh qartë se Bashkimi Evropian i jep prioritet të madh tregut të përbashkët rajonal. Në një konferencë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, Scholz u pyet se cfarë qëndrimi ka për Open Balkan, duke u përgjigjur se me rëndësi është arritja e përparimeve të vendeve qe aspirojnë BE. “Sa i takon Open Balkan duhet …

Read More »

Më 4 maj, kancelari gjerman Scholz pret në Berlin, Kurtin, Vuçiqin e Lajçakun

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, do t’i presë në Berlin më 4 maj, kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe kreun e shtetit serb, Aleksander Vucic. Në Berlin do të jetë edhe emisari i BE-së, Miroslav Lajcak, i cili do të takohet me Kurtin dhe Vuçiqin në mbrëmjen e 4 majit. Këtë e kanë konfirmuar nga Qeveria Gjermane. “Kancelari do të …

Read More »

Rama mbërrin në Berlin, takim me kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Berlin, ku edhe do të zhvillojë një takim me kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz. Ai ka  publikuar disa pamje nga pritja ceremoniale që i është bërë atij në aeroport nga autoritetet gjermane. Takimi mes shefit të qeverisë shqiptare Rama dhe kancelarit Scholz do të nisë nesër në orën 18:00, e më pas, të dy politikanët …

Read More »