Tag Archives: Josif Papagjoni

TI KINEMA E VJETER!…

Josif Papagjoni TI KINEMA E VJETER!… Fragment nga libri kushtuar Sarandes, “Fluturimi i bletes” (per sarandiotet e moshes sime dhe nostalgjite qe nuk plaken) …Nuk mbante mend sa vjeç kishte qenë, por doemos shumë i vogël kur hyri më së pari atje, në kinemanë e vjetër të Sarandës. Filmi, kjo magji që i shastiste me tërësej që të gjithë, ishte …

Read More »

TI KINEMA E VJETER!…

Josif Papagjoni Fragment nga libri kushtuar Sarandes, “Fluturimi i bletes” (per sarandiotet e moshes sime dhe nostalgjite qe nuk plaken) …Nuk mbante mend sa vjeç kishte qenë, por doemos shumë i vogël kur hyri më së pari atje, në kinemanë e vjetër të Sarandës. Filmi, kjo magji që i shastiste me tërësej që të gjithë, ishte futur edhe në trurin …

Read More »

JETE TE GJATE MJESHTER!

Josif Papagjoni …Ka kaluar mesnata. Sot kishte ditelindjen mbesa ime, Siari, 7 vjeçe dhe po sot ka ditelindjen kineasti yne Dhimiter Anagnosti. Per mbesen fjalet dhe urimet jane “personale”, rrine ngrohte ne “xhepin” tim, por per Anagnostin ato jane publike. Urime mjeshter! Une botova pak kohe me pare ne panairin e fundme te librit monografine time kushtuar ketij mjeshtri te …

Read More »

NE KUJTIM TE MIKUT TIM, PROF. JAKUP MATO

Josif Papagjoni Oleander -Mbaji syte nga deti! – Eja! – i tha të birit. Hipën sipër në majë të malit. Poshtë qyteti spërndritej nga dritat. I biri gërmoi një gropë të vogël. Ai futi aty filizin e ri të një luleje që asaj ane e quanin “oleander”. E kish shkulur nga lumi i Borshit ku gjeje mjaft të tilla. I …

Read More »

NGA NJE GARSONIER TE NJE VILE

Josif Papagjoni Sot “menazheri”, im bir, Lediani, na mori dhe shkuam ne nje lagje plot vila, te qete, me blerim, pak trafik, ne Parisin “jugor”. Kishte huajtur dhe nje makine, une u bera shoferi, ishte pa kamio automatike dhe me ngaterroi nja dy here me balancimin gaz-freksion ne trafikun e rregullt te qytetit. U futem ne nje vile. Ishte e …

Read More »

DITA E FUNDIT NE ATHINE

Josif Papagjoni U shmalla me shoke e miq te mi te artit e letersise nga Saranda e me tej. Kesaj here, paçka se ishim takuar edhe ne Festivalin e Teatrit ne Gjirokaster, u pershendosha me aktorin plot emocion, energji dhe dramatizem, Nikolla Llambron. Nikolles madje i kam dhene dhe mesim ne Akademine e Arteve, kur isha pedagog i ri, dhe …

Read More »

NJE BREGAS, SEVO QENDRO, QE NGRITI HOTELIN LUKSOZ “GRANDE BRETAGNE” NE QENDER TE ATHINES.

Josif Papagjoni Kur ma treguan historine me shume dyshova sesa besova. Por me pas e verteta mbetet e vertete, e shkruar mbi leter. Miku im nga Saranda Piro Naçi me ftoi te pime nje kafe tok me Lefter Çekon ne hotelin me te mire te Athines, “Grande Bretagne”, aty perbri me Sintagma, ku kryejne ritualin ushtarak tradicional rojet e Gardes, …

Read More »

Vepër shekspiriane nën idenë e një regjisori të talentuar

Josif Papagjoni Mbi shfaqjen “Tregtari i Venedikut” te teatrit të Korçës nga regjisori Qëndrim Rijani …Kisha kohë që nuk kisha parë një shfaqje “tërësore” në gjithë komponentët e saj, “totale” siç quhet në terminologjinë teatrore, që të imponohet dhe e merr kënaqësinë prej saj të plotë. Kjo më ngjau me shfaqjen e veprës së Shekspirit “Tregtari i Venedikut” vënë në …

Read More »

PLAKJA E TRUPIT, E IDEVE, E FTYRAVE POLITIKE…

Josif Papagjoni -Mos je gjë Josif Papagjoni ti? Përpara kisha një fytyrë si të njohur. U pëpoqa ta kujtoja por qe e pamundur. – Jam Skënderi, ai i lagjes, s’më njeh?… Eh, sa qenke plakur? – Epo mosha ikën… Plaket guri e jo njeriu, – ia ktheva unë. Thamë dhe ca fjalë të tjera dhe u ndamë. U ndjeva edhe …

Read More »