Tag Archives: ish-Sekretari Amerikan i Shtetit

Kissinger: SHBA është në prag të luftës me Rusinë dhe Kinën

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger, deklaroi se Uashingtoni zyrtar ka refuzuar diplomacinë tradicionale dhe se në mungesë të një lideri të madh, bota e ka sjellë botën në prag të luftës me Rusinë dhe Kinën për Ukrainën dhe Tajvanin. “Ne jemi në prag të luftës me Rusinë dhe Kinën për një çështje që jemi pjesërisht krijuesit e saj, pa …

Read More »

Ish-sekretari Pompeo: Do t’u ndihmojmë për t’u forcuar ushtarakisht

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka mbajtur një fjalim në konferencën e organizuar me rastin e 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike SHBA-Shqipëri. “Që nga 1922, marrëdhëniet mes vendeve tona janë të shkëlqyera”, tha Pompeo duke shtuar se pas rilidhjes së marrëdhënieve në 1990 dy vendet kanë bashkëpunuar shumë. Ai theksoi se Departamenti amerikan i Mbrojtjes e ka çmuar shumë rolin …

Read More »

Mbërrin në Tiranë Sekretari i Shtetit i Presidentit Trump: U ftua nga Taulant Balla

Në kuadër të 100 vjetorit të marrëdhënieve Shqipëri -SHBA, Ish-sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo ndodhet në Tiranë. Gazetari Top Channel , Muhamed Veliu mëson së zoti Pompeo vjen më ftesë të kryetarit të grupit parlamentar socialist, Taulant Balla. Gjatë qëndrimit në Tiranë ish sekretari Pompeo do të marrë titullin e nderit “Doctor Honoris Causa” nga universiteti i Tiranës. Pompeo …

Read More »

Ish-sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo viziton Shqipërinë më 16 Maj

Ish-sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo do të vizitojë Shqipërinë në datën 16 Maj. Lajmi bëhet i ditur nga burime për Panorama.al. Kjo është vizita e parë e Mike Pompeo në vendin tonë. Ai ka qenë sekretar i Shtetit Amerikan gjatë kohës kur presidenti i SHBA ishte Donald Trump. Ai mori detyrën në 13 Mars të vitit 2018, duke zënë vendin e …

Read More »