Tag Archives: Inteligjenca ukrainase:

Inteligjenca ukrainase zbulon sëmundjet që rrezikojnë jetën e Putinit: I kanë mbetur dy vite jetë

“Vladimir Putin ka më pak se dy vite jetë pasi ai vuan nga disa sëmundje të rënda”. Kjo është deklarata shokuese që ka bërë së fundmi kreu i shërbimit të inteligjencës ukrainase, sipas Daily Mail. Gjenerali Kyrylo Budanov tha se spiunët e Kievit që hynë në Kremlin i bënë pretendimet bazuar në inteligjencën njerëzore. Budanov shtoi: “Putini nuk ka një jetë …

Read More »

Inteligjenca ukrainase: Rusia përgatit paradën e “Ditës së Fitores” për në Mariupol

Rusia po planifikon një paradë ushtarake në qytetin e sulmuar të Mariupolit, tha dje shërbimi i inteligjencës i Ukrainës. Parada është caktuar të mbahet në qytetin juglindor të Ukrainës më 9 maj për të përkuar me Paradën e Ditës së Fitores të Moskës, e cila feston fitoren e saj mbi Gjermaninë naziste në Luftën e Dytë Botërore. Mariupol “do të …

Read More »

Inteligjenca ukrainase: Rusia po përpiqet të ndajë vendin në dysh

Rusia po përpiqet të ndajë Ukrainën në dysh për të krijuar një rajon të kontrolluar nga Moska pasi dështoi të marrë nën kontroll të gjithë vendin, tha sot kreu i inteligjencës ushtarake ukrainase. “Në fakt, është një përpjekje për të krijuar Korenë e Veriut dhe të Jugut në Ukrainë”, tha Kyrylo Budanov në një deklaratë. Ai shtoi se Ukraina së shpejti …

Read More »