Tag Archives: Inceneratorët/

Inceneratorët, gazetari: Personazhe publikë mund të merren të pandehur

Gazetari Artan Hoxha ka folur për çështjen e inceneratorëve, duke treguar se personazhe të njohur publikë janë toleruar nga SPAK, megjithatë ata janë gjithashtu nën hetim. Ai tha për ‘ABC Live’ se nuk përjashtohet mundësia që të merren të pandehur. Gjithashtu shtoi se pritet që hetimet të fokusohen tek inceneratori i Tiranës, duke theksuar se presioni për këtë të fundit …

Read More »

Inceneratorët, flet avokati i Alqi Bllakos: Akuzat e SPAK-ut të pa logjikshme, klienti im ka respektuar direktivat ligjore

Avokati i ish-deputetit Alqi Bllako, Sokol Hazizaj, i ftuar nw emisionin “Opinion” u shpreh se klienti i tij wshtw i pafajshëm dhe akuzat e ngritura nga SPAK janë të pa logjikshme. Ai pretendoi se Bllako, nuk ka konsumuar vepra penale. “Janë dy dyshime për mua janë të pa logjikshme. Është akuza ose dyshimi se ka kryer veprën penale të korrupsionin …

Read More »

Inceneratorët/ Gazetari paralajmëron: Priten arrestime të tjera

GJKKO lëshoi dje 9 urdhër-arreste për ish-zyrtarë e përfshirë në aferën e inceneratorit e Fierit dhe 5 urdhër-arreste për të përfshirët në atë të Elbasanit. Mes tyre, është edhe deputeti socialist Alqi Bllako, për të cilin SPAK kërkoi autorizim për arrestim. Gazetari Elton Qyno tha për Ora News, se pritet të ketë arrestime të tjera për aferën e inceneratorëve. Ai …

Read More »

Inceneratorët, SPAK kërkon autorizim nga Kuvendi për arrestimin e deputetit Bllako

SPAK ka dalë me një njoftim zyrtar mbi hetimet e kryera për inceneratorin e Fierit. Prokuroria e Posaçme kërkon autorizimin nga Kuvendi për arrestimin e deputetit socialist Alqi Bllako. “Për shtetasin Alqi Bllako, nisur nga fakti që është i zgjedhur deputet në Kuvendin e Republikës së Shjqipërisë, Prokuroria e Posaçme bazuar në parashikimet e nenit 73/2 të Kushtetutës së Republikës …

Read More »

Inceneratorët/ Tabaku i kërkon informacion Arben Krajës mbi ecurinë e hetimeve

Kryetarja e Komisionit Hetimor Jorida Tabaku i është drejtuar kreut të SPAK-ut, Arben Krajës me një kërkesë për informalicion lidhur me ecurinë e hetimeve për çështjen e inceneratorëve. Tabaku sjellë në vëmendje se PD ka depozituar në SPAK shtatë padi penale ndaj zyrtarëve të lartë si: Erion Veliaj, Emiriana Sako, Alqi Bllako, Damian Gjiknuri, Arben Ahmetaj, Ëngjëll Agaçi dhe Armando …

Read More »

Inceneratorët/ PD dërgon në SPAK kallëzimin për 50 persona

Nënkryetarja e PD, Jorida Tabaku ka thënë se do të dorëzojnë një padi të re në SPAK, lidhur me aferën e inceneratoëve. Sipas Tabakut janë 112 prova që provojnë shkeljet e qeverisë, ndërsa kërkon angazhimin e kësaj strukture për të hetuar më tej. “Është dorëzuar një raport i pozitës ku janë prova, fakte, procesverbale dhe të gjitha rezultatet që kemi …

Read More »

‘Inceneratorët’ prezantojnë sot raportin përfundimtar të hetimeve

Komisioni Hetimor i Inceneratorëve do të prezantojë sot raportin përfundimtar të hetimeve mbi aferën 430 milionë euro të inceneratorëve. Në mbledhjen e fundit, kur komisioni mbylli edhe punimet, njoftoi që raporti të paraqitej më 7 mars, duke parashtruar të gjitha gjetjet dhe përfundimet që janë arritur në hetimet disa mujore që opozita dhe maxhoranca kryen në bashkëpunim me njëra-tjetrën. Raporti …

Read More »

Inceneratorët, PD padit në SPAK Sekretarin e kryeministrisë, Agaçi

Deputetja e PD, Ina Zhupa, ka dalë me një deklaratë për mediat duke iu referuar aferës së inecernatorëve, dhe gjithashtu ka akuzuar kryeministrin Rama se i ka vjedhur shqiptarëve rreth 430 mln euro, bazuar dhe tek provat që ka PD. Ina Zhupa: “PD ka vite që denoncon aferën e inceenratorëve. Por me anë të komisionit hetimor të inceneratorëve ne arritëm …

Read More »

Inceneratorët, nga skandali në skandal/ Zbardhen të tjera detaje

Një koncesion ndër më skandalozët në këto 30 vite demokraci në vendin tonë, për tre inceneratorë, ku vetëm kontrata koncesionarë janë 178 milionë euro, ndërsa në vlera reale pritet të shkojë rreth 430 milionë euro, për të cilin vijonë të dalin në dritë skandal, pas skandali. Mediat, si BIRN, Zëri i Amerikës, CNA.al,deri diku edhe TPZ,  kanë qënë denoncuese të forta …

Read More »

Inceneratorët, Tabaku: Institucionet të përgjigjen, zyrtarët para drejtësisë

Deputetja e Partisë Demokratike dhe njëherazi kryetarja e Komisionit Hetimor të Inceneratorëve, Jorida Tabaku, tha në një deklaratë për mediet se raporti i punimeve do të jetë gati në pak ditë. Tabaku u shpreh se janë në pritje të informacioneve nga TIMS, për lëvizjuen e udhëtarëve, që pritet ta dorëzojë Drejtori i Përgjithshëmn i Policisë së Shtetit Gledis Nano. Kryetarja …

Read More »