Tag Archives: grupi i rithemelimit

Grupi i Rithemelimit: “Punë e madhe që s’na njeh Rama, SHBA e BE”, Rëndësi ka që kemi Berishën

Të shtunën përfundon afati i Komisionit të Përkohshëm të Rithemelimit të Partisë Demokratike. Dhe sipas Lisandër Hoxhës, Komisioni e kreu detyrën e tij dhe tashmë partia po kompletohet me të gjitha organet drejtuese. Edhe pse 35 deputetë nuk marrin pjesë në mbledhjet e bëra nga “Rithemelimi”, i ftuar në ABC Live, Hoxha thotë se nuk asnjë proces përjashtues, përkundrazi sipas …

Read More »

Presidenti, Alibeaj: Nesër pasdite mblidhemi me kolegët e Rithemelimit, pa Berishën

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj ka njoftuar ditën e nesërme një mbledhje tjetër me deputetët e Rithemelimit, pa Sali Berisha. Teksa tha se presin mendimin dhe sugjerimet e të gjithë deputetëve të Grupit Parlamentar të PD-së, Alibeaj u pyet nëse priste mendim edhe nga Berisha, por ai theksoi se bëhet fjalë për Grupin Parlamentar të PD-së. …

Read More »

Grupi i Rithemelimit, Bylykbashi: Pakti i Ballës me Alibeajn për presidentin i pavlerë, synon një president kukull

Oerd Bylykbashi, përfaqësues i Rithemelimit, grupit të Sali Berishës ka dënuar marrëveshjen Enkelejd Alibeajt dhe mazhorancës, për propozimin e emrit të kandidatit për president në dy raundet e ardhshme. Sipas Bylykbashit, opozita nuk ka nevojë marrëveshje për të propozuar kandidatë sepse kjo e drejtë është në Kushtetutë. Ai shtoi se më këtë akt, Rama synon që kandidatin e tij të …

Read More »

Alibeaj: Mua nuk më ka shkarkuar askush, jam kryetar i grupit parlamentar dhe nuk jam në test

Enkelejd Alibeaj ka folur para mediave pas mbledhjes së grupit parlamentar të deputetëve të PD në selinë blu, ku u diskutua për zgjedhjen e Presidentit të republikës. Alibeaj ka refuzuar që të pranojë vendimin e Komisionit të Rithemelimit, ndërsa pohoi se ai edhe pse është shkarkuar disa herë, vazhdon të jetë ushtrues i detyrës së kryetarit të PD. “Së pari …

Read More »

Njoftimi i Belind Këlliçit: Grupi i Rithemelimit shpall vendet vakante për drejtues të partisë.

Kryetari i Kuvendit Kombëtar, deputeti Belind Këlliçi njoftoi se posti i kryetarit të Grupit të Parlamentar të PD-së konsiderohet si vakant për shkak se Partisë Demokratike i mungojnë tashmë nënkryetarët e saj. Vendimi u hodh në votim dhe u ngarkua Këshilli i Ri Kombëtar i PD-së për zgjedhjen e kreut të Grupit të PD-së. “Në mbështetje të statutit të Partisë …

Read More »

Ish-ministri, Arben Imami zbulon themelin e PD-së, rreth 32 vite pas krijimit të saj!

Ish-ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, e nisi fjalimin e tij në Kuvendin Kombëtar me thirrjen: Rroftë PD Ai vlerësoi proceset e fundit në parti, duke thënë se ato kanë vendosur votën dhe anëtarin në bazën e partisë. Imami tha se fjalimi i tij do të bazohet vetëm te e ardhmja. Imami tha se kriza në PD ishte krizë përfaqësimi. “Anëtari i …

Read More »