Tag Archives: forcat ruse nuk po tërhiqen:

Forcat ruse po shkatërrojnë njësitë ukrainase në uzinë

Forcat e armatosura të Ukrainës thanë se ushtarët rusë po përqendrohen në zhdukjen e njësive ukrainase në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol. “Okupatorët rusë po fokusojnë përpjekjet e tyre në bllokimin dhe përpjekjen për të shkatërruar njësitë tona në zonën e Azovstal. Armiku rifilloi ofensivën me mbështetjen e avionëve për të marrë kontrollin e uzinës”, tha ushtria. Petro Andriushchenko, një …

Read More »

Shefi i NATO-s thotë se forcat ruse nuk po tërhiqen: Po përpiqen të rigrupohen

Kreu i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se trupat ruse po ripozicionohen në vend që të tërhiqen. Duke folur në Bruksel sot, Stoltenberg tha: “Sipas inteligjencës sonë, njësitë ruse nuk po tërhiqen, por po ripozicionohen. Rusia po përpiqet të rigrupohet, të rifurnizohet dhe të përforcojë ofensivën e saj në rajonin e Donbasit.” Stoltenberg vijoi më tej teksa tha se Rusua ende …

Read More »