Tag Archives: Finlanda

Finlanda heq embargon, rinis eksportet ushtarake me Turqinë

Finlanda miratoi të mërkurën eksportet e saj të para ushtarake në Turqi që nga viti 2019, në mes të ofertës së vendit për t’u bashkuar me NATO-n. Licensimi finlandez i eksportit të armëve u pezullua në vitin 2019 për shkak të operacionit ushtarak të Turqisë në Siri kundër militantëve kurdë. Kjo ka qenë një prej kërkesave kyçe të paraqitura nga …

Read More »

Finlanda: Të shqyrtohet anëtarësimi në NATO pa Suedinë

Finlanda duhet të shqyrtojë opsionin e anëtarësimit në NATO pa Suedinë, tha sot për herë të parë ministri i Jashtëm finlandez, sipas AFP, pas bllokimit nga ana e Erdogan. Megjithatë, ai tha Finlanda dhe Suedia kanë thënë vazhdimisht se planifikojnë të anëtarësohen në NATO në të njëjtën kohë dhe kjo nuk ka ndryshuar, duke nënvizuar avantazhet e anëtarësimit të përbashkët …

Read More »

Finlanda mbyll kufijtë për turistët rusë

Finlanda do të mbyllë kufijtë për turistët rusë nga mesnata e sotme, një lëvizje që pritet të çojë në një reduktim të ndjeshëm të trafikut ndërkufitar, sipas një njoftimi të qeverisë, shkruan Reuters. Sipas një deklaratë të ministrit të Jashtëm, Peka Haavisto në një konferencë për shtyp, rusët do të mund të hyjnë në vend për punë apo për të studiuar. …

Read More »

Qeveria shqiptare miraton protokollet për anëtarësimin në NATO të Finlandës dhe Suedisë

Qeveria shqiptare ka miratuar protokollet për anëtarësim në NATO të Finlandës dhe Suedisë. Lajmin e bëri të ditur ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka në një deklaratë pas përfundimit të mbledhjes së qeverisë. Sipas ministres, ky zhvillim forcon sigurinë në hapësirën euro-atlantike dhe vetë bashkëpunimin NATO-BE që vjen si pasojë e drejtpërdrejtë e agresionit rus kundër Ukrainës. Xhaçka tha se fakti …

Read More »

Kushti që Finlanda i vendos NATO-s për armët bërthamore

Finlanda nuk dëshiron që NATO të vendosë armë bërthamore ose të krijojë baza ushtarake në territorin e saj edhe nëse bëhet anëtare, tha kryeministrja finlandeze Sanna Marin për një gazetë italiane në një intervistë të botuar të enjten. Marin u shpreh gjithashtu se çështja e vendosjes së armëve bërthamore ose hapjes së bazave në Finlandë nga NATO nuk ishte pjesë …

Read More »

Eurodeputetja shqiptaro-suedeze: NATO do jetë më e fortë me Suedinë e Finlandën

Arba Kokalari, deputete shqiptare për Suedinë në Parlamentin Evropian thotë se aplikimi i dy vendeve nordike (Suedi-Finlandë) për në NATO ka ardhur pas kërcënimeve nga Vladimir Putin. “Ka kërcënuar verbalisht dhe ka dërguar dhe avionë ushtarakë që kanë kaluar në kufirin suedez. Ka qenë shumë agresiv”, u shpreh politikania. Kokalari thotë se mënyra se si i trajton Rusia vendet fqinje, …

Read More »

SHBA do të punojë me Finlandën dhe Suedinë në rast agresioni

Presidenti amerikan Joe Biden thotë se Shtetet e Bashkuara do të punojnë me Finlandën dhe Suedinë në rast të ndonjë “agresioni” të jashtëm që mund të kërcënojë sigurinë kombëtare, ndërkohë që anëtarësimi i tyre në NATO është në shqyrtim. Presidenti amerikan përsëriti mbështetjen e tij për ofertën e Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, duke thënë se kjo …

Read More »

Pendarovski: Rreziku i luftërave të reja po troket sërish në derën e Evropës

Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, ka folur në lidhje me aplikimet e Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO. Pendarovski përshëndet këtë veprim të këtyre shteteve, ndërsa thotë se vendet me traditë ushtarake neutrale, vendosin ta ndryshojnë këtë qëndrim, për shkak të siç thotë, “në dyert e Evropës sërish troket rreziku i luftërave të reja”. “E mirëpres këtë …

Read More »

Erdogan ka një kusht për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandë në NATO

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, ka deklaruar se Suedia duhet të kthejë ‘terroristët’ që të miratohet aplikimi i saj në NATO. “Delegacionet suedeze dhe finlandeze nuk duhet të vijnë në Turqi për ta bindur atë që të mbështesë ofertat e tyre për t’u bashkuar me aleancën”- tha Erdogan në një fjalim para ligjvënësve nga partia e tij në pushtet AK. …

Read More »

Reagon Lavrov: Anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO nuk do të ndryshonte gjë

Pas presidentit Vladimir Putin edhe ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov shprehet me tone më të zbutura sa i përket anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO. “Finlanda dhe Suedia, ashtu si vende të tjera neutrale kanë marrë pjesë në stërvitjet e NATO-s për shumë vite. NATO e merr në konsideratë territorin e tyre kur planifikon avancime në lindje. Pra …

Read More »