Tag Archives: Finalja e Conference League

Presidenti i UEFA-s, Aleksandër Ceferin vlerso organizimin e finales: Kjo ishte prova e fundit për Tiranën!

Data 25 maj është shënuar tashmë si një datë historike për Shqipërinë, e veçanërisht për futbollin shqiptar. Organizimi me sukses i finales së parë të UEFA Conference League, kompeticioni më i ri i UEFA-s që u zhvillua në Tiranë e vendosi Shqipërinë në qendër të Europës e botës, si vendi që priti këtë event madhështor. Çdo gjë shkoi sipas planit …

Read More »

Rama: Për 48 orë, mbi 20 mijë vizitorë nga Rinasi. Mbresat e UEFA-s “të shkëlqyera”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, me anë të një postimi në media sociale ka publikuar numrin e vizitorëve të cilët kanë hyrë në vendin tonë nga aeroporti “Nënë Tereza”. Gjithashtu kreu i Qeverisë thotë që vlerësimi i UEFA-s për shërbimin në Aeroport janë të “shkëlqyera”.  Në Facebook, Rama shkruan se më shumë se 20 mijë vizitorë kanë hyrë në vendin …

Read More »

Mbyllet pjesa e parë e Roma-Feyenoord, vendos goli i Zaniolo

Roma kryeson ndaj Feyenoord pas 45 minutash, me një gol të shënuar nga Nicolo Zaniolo në minutën e 32-të. Një finale që nisi e vakët, me dy skuadrat që mundohen të studiojnë njëra-tjetrën dhe nuk lënë shumë hapësira. Minutat e para nuk dhurojnë shumë. Herë herë edhe të dyja ekipet gabojnë në pasime, çka çon edhe në mungesën e rasteve …

Read More »

Finalja e Conference League/ Garda blindon institucionet shtetërore, 2600 policë në terren, në ndihmë vjen edhe Kosova

Pas përplasjeve të dhunshme mbrëmë mes tifozëve të Feyenoord dhe Romës me policinë shqiptare, autoritetet kanë shtrënguar masat sot duke për të shmangur çdo situatë të mundshme. Kështu, Policia e Shtetit thotë se ka atashuar 2600 forca policore duke kërkuar dhe duke thirrur për ndihmë edhe efektivë të forcave të ndërhyrjes së shpejtë në rrethe por edhe të patrullave dhe …

Read More »

“Romën dhe Mourinhon e kemi studiuar në detaje”, trajneri i Feyenoord: Të gjithë janë të gatshëm, fansat një shtysë e madhe

Roma dhe Feyenoord luajnë nesër në 21:00 për finalen e Conference League. Stadiumi “Arena Kombëtare” në Tiranë do mirëpresë këtë event të madh të UEFA, teksa para ndeshjes ka folur trajneri 43 vjeçar i Feyenoord, Arne Slot. “Do luajmë siç kemi bërë edhe në ndeshjet e tjera, duhet të tregojmë cilësitë tona. Të përqëndrohemi në këto gjëra dhe do përpiqemi …

Read More »

Finalja e Conference League/ Veliaj tregon planin e masave: E mërkura është festë zyrtare!

Tirana po bëhet gati për “Conference Leaguen” që do e nisë siparin e saj në stadiumin “Air Albania”, me sfidën mes Romës dhe Feyenoord. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, ka treguar për “Neës 24” detaje nga organizimi. Ai tha se në disa lokacione të kryeqytetit po krijohen hapësira “fan zone” ku tifozët do të ndjekin në atmosferë festive ndeshjen. “Jemi …

Read More »

Dita e finales shpallet pushimi/ Më 25 maj do të jetë edhe dita pa makina në kryeqytet

25 maji do të jetë ditë pushimi zyrtar për administratën vetëm në Tiranë. Vendimi i miratuar në mbledhjen e qeverisë dhe bëhet në kuadër të masave të marra për finalen e Conference League mes Romës dhe Feynord që do të luhet në stadiumin Air Albania të mërkurën e ardhshme. “25 maji për të gjithë institucionet publike do të jetë pushim …

Read More »

Kampioni i Evropës gati për finalen e Tiranës

Rikthimi i tij ofron një gamë të gjerë zgjidhjesh për Mourinhon përpara ndeshjes kundër Feyenoordit në finalen e Conference League. Sigurisht që mbrojtësi i krahut nuk do të luajë nga minuta e parë, por mund të jetë alternativë për Zalewskin, i cili mbetet favorit. Spinazzola shpreson të japë kontributin e tij në finalen e “Air Albanias”, pasi humbi atë të …

Read More »

Reja promovon stadiumin: “Air Albania”

UEFA është kritikuar jo pak që zgjodhi “Air Albania”-n për finalen e Conference League, pikërisht për shkak të kapacitetit, megjithatë trajneri i kombëtares shqiptare, Edi Reja ka përkrahur zgjedhjen, duke folur me superlativa për impiantin më të madh dhe modern në Shqipëri. Trajneri italian, duke folur për mediat vendase, tha se stadiumi “Air Albania” është një “thesar”, që ofron dukshmëri …

Read More »

1.000 euro një dhomë hoteli në Tiranë, Braçe i irrituar: Po turp a keni? Të ndalet kjo grabitje

Deputeti i PS, Erion Braçe, ka reaguar ashpër  për çmimet e dhomave të hoteleve që më e pakta janë 10-fishuar për finalen e Conference League që do të mbahet në kryeqytetin tonë më 25 maj. Ai thotë se dy vendet, Italia dhe Holanda që do përfaqësohen me skuadrat e tyre në këtë finale, kanë hapur dyert për 30 vite për …

Read More »