Tag Archives: Fan Noli

Rrugë në Bronx – New York me emrin “Fan Noli”

Bronx New York (9 Prill 2022): Tashmë është zyrtare, një rrugë në Morris Park të Bronx-it në New York – prej sot do të mbajë emrin e eruditit të Kombit Shqiptar dhe Amerikan Fan Noli. Nisma e ndërmarrë nga ish-Këshilltari në Bashkinë e New Yorkut dhe ish Ansambleisti në Shtetin e New Yorkut Mark Gjonaj me aktivisten Ornela Beshiri, më …

Read More »

Rruga “Fan Noli” në Nju Jork

Nga Albin Kurti Kur Fan Noli shkoi në vitin 1906 në Amerikë, u nis nga Egjipti për në ShBA. Ndoshta e ndiente se ky ishte një hap i rëndësishëm për jetën e tij, por rezultoi në një pikë kthese për komunitetin shqiptaro-amerikan dhe për historinë moderne të kombit shqiptar. Në fillimet e shekullit XX pesha ekonomike dhe politike e Amerikës …

Read More »

FAN NOLI BASHKON SHQIPTARËT NË NJU JORK – PA DALLIM KRAHINE A FEJE

Nga Frank Shkreli Fjala në ceremoninë e emërimit të një rruge në Nju Jork, me emrin Fan Noli – Përshëndetje dhe mirëdita të gjithëve… Jemi mbledhur këtu sot si individë dhe si komunitet për të kujtuar një burrë të madh të Kombit shqiptar. “Nji ndër njerëzit ma të mëdhej që ka lindur fisi arbnuer. Poet letrar, fletorar, orator, diplomat, themelues …

Read More »