Tag Archives: Cuci

Miratohet ndryshimi i ligjit, ministri Çuçi tregon si do të bëhet vettingu në Policinë e Shtetit

Kuvendi ka miratuar mbrëmë në mesnatë ndryshimin në ligjin për vettingun në policinë e Shtetit. Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, gjatë fjalës në Kuvend shpjegoi mënyrën e re të kryerjes së këtij procesi. Ai tha se ndryshimi i ligjit vjen edhe si reflektim i rekomandimeve të GRECO. “Organizmi monitorues antikorrupsion dhe padiskutim më seriozi brenda Këshillit të Europës, në raundin …

Read More »

Çuçi: Të vendosur për të pastruar Policinë e Shtetit nga punonjësit e korruptuar

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Bledi Çuçi, ka reaguar për aksionin e përbashkët policor mes Shqipërisë dhe Kosovë në pikën kufitare të Morinës për kryerjen e veprës penale “marrje ryshfeti dhe keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar”. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Çuçi thotë se janë të vendosur për të pastruar Policinë e Shtetit nga punonjësit e korruptuar. “Përgëzime …

Read More »

Operacioni kundër trafikut të klandestinëve, Çuçi: Të vendosur të goditin rrjetin kriminal

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi ka reaguar në lidhje me operacionin e shtrirë në disa shtete, që solli arrestimin e 25 personave, mes tyre 18 shqiptarë. Aksioni në fjalë goditi një rrjet trafikantësh të klandestinëve. Përmes një reagimi, Çuçi theksoi se ky aksion është një tjetër dëshmi e modelit të shkëlqyer të punës së skuadrave të përbashkëta hetimore me vendet …

Read More »

Çuçi: “Nuk do të ketë kamp refugjatësh për interesa të vendeve të tjera në Shqipëri!”

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi ritheksoi se në Shqipëri nuk do të ketë kamp për emigrantët. Në një komunikim për mediat, ministri i Brendshëm deklaroi se në mbledhjen e Këshillit të Ministrave u miratua një nga marrëveshjet që do nënshkruajmë ditën e premte në mbledhjen e përbashkët mes qeverisë së Shqipërisë dhe Kosovës. “Besoj se është bërë e qartë se …

Read More »

Çuçi: Ju jep ultimatum/ S’do të merrni shërbime nëse nuk konfirmoni…

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi bëri me dije hapjen e fushatës për regjistrimin e saktë të adresave të shtetasve shqiptarë. Në një takim me kryebashkiakët e vendit, Çuçi tha se nëse qytetarët nuk angazhohen për të konfirmuar adresat e banimit do të ketë edhe kushtëzimi si mosmarrja e shërbimit në gjendje civile. “Nuk do ta marrë më certifikatë nëse ai …

Read More »

Ceremonia e 30-vjetorit të krijimit të RENEA-s, Çuçi: Kurorën e lavdisë e keni fituar me sakrifica

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, gjatë fjalës së tij në ceremoninë e 30 vjetorit të krijimit të RENEA-s ka theksuar punën e palodhur dhe të rrezikshme që kjo strukturë bën çdo ditë. Sipas tij, RENEA ndërmerr në vit 94 operacione dhe shumica prej tyre me rrezik të madh për humbjen e jetës. Çuçi nënvizon se qeveria është angazhuar që në …

Read More »