Tag Archives: covid

Najada Çomo: Covid ka prekur çdo sistem të organizmit, brenda këtij muaji rihapet spitali Infektiv

Shefja e Spitalit Infektiv Najada Çomo ka folur ditën e sotme në lidhje me pasojat e pandemisë dhe sëmundjes te organizmi. Gjatë fjalës së saj ajo vuri theksin se ky virus ka prekur të gjithë sistemet e organizmit ndërsa vuri theksin në aspektin psikologjik. Ajo njoftoi gjithashtu se brenda këtij muaji pritet hapja e Spitalit Infektiv pas rikonstruktimit të godinës. …

Read More »

COVID në Shqipëri: Asnjë humbje jete! Infektohen 44 qytetarë në 24 orët e fundit

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 608 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 44 qytetarë, në këto bashki: 19 në Tiranë, 4 në Gjirokastër, 3 në Sarandë, nga 2 qytetarë në Kurbin, Durrës, Vlorë, nga 1 qytetarë në Kukës, Lezhë, Dibër, Mat, Klos, Fier, Roskovec, Mallakastër, Delvinë, Përmet, Skrapar, Gramsh. …

Read More »

Vjeshta erdhi me dy viroza, Covid po tërhiqet! Mjekët thonë se ka shumë pak raste

Fillimi i shkollave dhe grumbullimi i tyre ka bërë që nëpër qendra shëndetësore të ketë fluks pacientësh të vegjël, pasi virozat përhapen shpejt nga njëri tek tjetri . Mbi 100 fëmijë paraqiten në ditë tek mjeku pediatër për konsultë. “E para shfaqet me dhimbje fyti mund të ketë ose jo temperaturë të lartë. Ndërsa e dyta nis me bark, të …

Read More »

Shifrat e larta të Covid-19 në Shqipëri, epidemiologu Alimehmeti njofton lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka ndarë një lajm pozitiv për të gjithë qytetarët shqiptarë. Duke theksuar se kulmi i valës së pandemisë ka kaluar një javë më parë, mjeku bën të ditur se sot është dita e parë që janë ulur rastet aktive gjatë valës BA.5. Po ashtu, Alimehmeti tregon se prej javësh numri i të shtruarve në spital vijon të …

Read More »

Alarmi COVID në Shqipëri, edhe për nënvariantet e Omicron

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka folur për situatën epidemiologjike në Shqipëri përgjatë muajit të fundit, ku është vërejtur një shtim i rasteve me COVID-19, duke i rritur ndjeshëm shifrat e infektimeve. Manastirliu e pranoi se ka një rritje të incidencës për rastet e reja pozitive si edhe një rritje e rasteve të fataliteteve në vend. Mirëpo, …

Read More »

“Ja pra një test pozitiv”, Einxhel reagon pas lajmeve për shtatzëninë, tregon se është me COVID

Sot në media u aludua për shtatzëni të mundshme të moderatores Einxhel Shkira. Pas këtyre aludimeve, ka reaguar Einxhel me anë të një InstaStory. FOTO GALERI   Ajo publikoi një imazh të testit të COVID-19, ku tregoi se ka rezultuar pozitiv dhe se koronavirusi ua prishi atyre planet për ditëlindje. “Ja pra një test pozitiv. Kjo është arsyeja pse s’jam …

Read More »

Tirana me valën më të rëndë të pandemisë në 2021, fatalitetet rritën me 44%

Tirana është qyteti që ka vuajtur më shumë nga pandemia përgjatë 9 muajve të këtij viti, sidomos në tremujorin e parë, e reflektuar në një rritje të lartë të fataliteteve në krahasim me periudhën para pandemike. Sipas të dhënave të INSTAT, për 9 mujorin 2021, në kryeqytet u shënuan 5546 humbje jete, me një rritje të lartë prej 44% në …

Read More »

Revista prestigjoze mjekësore Lancet: Doza e tretë e vaksinës është e panevojshme

Vaksinat janë mjaftueshëm efektive që të parandalojnë sëmurje të rëndë nga COVID-19 dhe se aktualisht nuk ka nevojë që popullata e përgjithshme të marrë një dozë të tretë, thuhet në një studim të publikuar më 13 shtator në revistën mjekësore, The Lancet. Disa shtete kanë filluar që të ofrojnë doza shtesë nga frika e variantit më ngjitës, Delta, që ka detyruar …

Read More »

Bëri dy dozat Pfizer, ndërron jetë nga COVID fizioterapisti i Kombëtares kuqezi

Ka ndërruar jetë nga COVID fizioterapisti i kombëtares shqiptares të futbollit, Ylli Mihali. Prej dy javësh Mihali, 55 vjeç, ishte i intubuar tek Spitali Infektiv. Ylli Mihali ka shërbyer për 27 vite si fizioterapist i skudrës sonë kombëtare. Edhe pse kishte bërë të dyja dozat e vaksinës Pfizer, Mihali u infektua dhe ndërroi jetë nga COVID. Para disa ditësh kombëtarja shqiptare …

Read More »