Tag Archives: Charles Michel

Presidenti i KiE në Tiranë: E ardhmja e Europës, më e sigurt me Ballkanin Perëndimor në BE

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel u shpreh se samiti i sotëm në Tiranë është një shenjë e afërsisë së Europës me rajonin. Gjatë mbërritjes së tij në Tiranë, ku u prit nga kryeministri Rama, Michel tha për gazetarët se është i bindur se e ardhmja do të jetë më e sigurt nëse Ballkani Perëndimor integrohet në BE. Michel: Një takim …

Read More »

Në emër të Shqipërisë

I dashur Charles Michel, faleminderit. Kërkove në fillim që ndërhyrjet të jenë nga tre minuta. Po ta kishit mbajtur fjalën e të na kishit thirrur për nisjen e negociatave, do më kishin mjaftuar 30 sekonda. Por kur kjo nuk ka ndodhur kufirin e 3 minutave duhet ta harroni! Të paktën na duroni ca minuta më shumë, në respekt të durimit …

Read More »

Diçka e mirë do të vijë për Shqipërinë, presidenti i KE paralajmëron zhvillime pozitive!

Nga Ohri, ku u takua me presidentin maqedonas Stevo Pendarovski, presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, paralajmëroi aktivitete pozitive gjatë javës së ardhshme sa i përket fillimit të negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe të Shqipërisë në BE. “Bashkimi Europian është shumë i përkushtuar që Republika e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipëria të fillojën negociatat për anëtarësim. Po …

Read More »

Detaje nga vizita e Charles Michel: Platformë politike për vende jo anëtare në BE

Presidenti i KE, Charles Michel, tha në Tiranë se në situatën e krijuar nga agesioni rus ndaj Ukrainës integrimi europian ka nevojë për mënyra inovative, përtej modeleve tradicionale. “Përballë situatës së krijuar nga agesioni rus ndaj Ukrainës integrimi europian ka nevojë për mënyra inovative, përtej modeleve tradicionale, ka nevojë për stimuj të rinj, që të përshpejtohet procesi i integrimit europian.” …

Read More »

Michel: Mbështes Ballkanin e Hapur, t’i bashkohen edhe vendet skeptike pasi përshpejtojnë rrugën drejt BE-së

Zyrtari i lartë i BE, presidenti i Këshillit Europian Charles Michel, i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Tiranë, në konferencën për shtyp që pati me kryeministrin Edi Rama tha se e mbështet nismën Ballkani i Hapur dhe uron që edhe vende e tjera t’i bashkohen asaj. “Unë personalisht e mbështes Ballkanin e Hapur dhe uroj që të gjithë …

Read More »

Presidenti i KE-së: Negociatat me Shqipërinë të hapen një orë e më parë, jeni partner shumë i besueshëm

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, e ka vlerësuar Shqipërinë maksimalisht për partneritetin me Bashkimin Evropian dhe ka theksuar se negociatat me Tiranën, duhet të hapen një orë e më parë. Është ky qëndrimi zyrtar nga KiE-ja, i mishëruar në vizitën e Michel në Tiranë, si pjesë e një turi ballkanik, me qëllim forcimin e retorikës së zgjerimit dhe integrimit …

Read More »

Michel pret që Serbia të vendosë sanksione ndaj Rusisë

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës ka tronditur kontinentin evropian, i ka dhënë fund paqes në Evropë dhe po ndodh në një kohë kur të gjithë duhet të punojnë për të mbrojtur njëri-tjetrin, tha presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, gjatë qëndrimit më 19 maj në Serbi. Pas bisedimeve me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, Michel tha se integrimi evropian i …

Read More »

Presidenti i KE vizitë zyrtare nesër në Tiranë, zbardhet axhenda e plotë

Presidenti i Këshillit të Europës, Charles Michel do të zhvillojë një vizitë zyrtare nesër në Tiranë Zyra e kryeministrisë ka zbardhura axhendën e presidenti të KiE -Në orën 10.15, në bulevardin pranë Kryeministrisë do të zhvillohet Ceremonia e Mirëseardhjes. -Në orën 10.30, takimi kokë më kokë dhe takimi i dy delegacioneve. -Në orën 11.15, konferenca për shtyp.

Read More »