Tag Archives: Borell

Kurti akuzon Borell që e braktisi planin franko-gjerman

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, për një kohë filloi t’ia ndryshojë emrin propozimit që fillimisht u njoh si franko-gjerman, e më shumë ta quajë si propozimi i BE-së, meqë siç kishte shpjeguar zëvendësi i tij, Besnik Bislimi në një intervistë, “evropianët po bëhen nervozë nëse i themi franko-gjerman, sepse është propozimi i tyre”. Tani kryeministri i Kosovës i është kthyer …

Read More »

Albin Kurti shfryn ndaj BE: Borell hoqi dorë nga propozimi i tij!

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë fajtor Bashkimin Evropian, saktësisht shefin e diplomacisë së BE-së, Josep Borell, për mos arritje të një marrëveshje këtë të hënë në Bruksel. Bisedimet dhe propozimi për çështje aktuale, Kurti tha se “nuk është i pranueshëm nëse nuk shoqërohet me atë se për çfarë jemi ftuar palët, dakordimin që me urgjencë të angazhohemi për …

Read More »

Borrell e thotë hapur: Propozimi i BE u pranua nga Vuçiç, por jo nga Kurti!

Pas takimi të zhvilluar në Bruksel mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidenti të Serbisë, Aleksandat Vuçiç për çështjen targave, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së Josep Borrell thotë se nuk është arritur asnjë marrëveshje. Borrell tha po ashtu se BE-ja ka paraqitur një propozim të cilin e ka pranuar Vuçic, por është refuzuar nga Kurti. Pas mos arritjes së marrëveshjes …

Read More »