Tag Archives: ballkani i hapur

“Kosova t’i bashkohet “Ballkanit të Hapur””, Bytyçi fton në debat televiziv Hoxhajn: Po flet me mendjen e këtij politikani

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës nga PDK-ja, Enver Hoxhaj, ka thënë se Kosova duhet të bëhet pjesë e nismës së “Ballkanit të Hapur”. Sipas tij, Kosova në këtë mënyrë do të rrisë bashkëpunimin me vendet e rajonit. “Sa kam qenë në postin e ministrit të Jashtëm, ne kemi ndjekur një qasje që qasje që Kosova të jetë pjesë e çdo …

Read More »

INTERVISTA/ Eksperti amerikan: Pse Edi Rama është i vetmi që mbështet Ballkanin e Hapur

Profesori amerikan dhe eksperti i çështjeve që ndërlidhen me politikën e jashtme, Edward P. Joseph, në një intervistë ekskluzive për Gazetën Express ka folur edhe për çështjen e Ballkanit të Hapur. Sipas tij, kjo nismë rrit potencialin për ndikimin rus. Lexoni më poshtë pjesë nga intervista e tij: Ju jeni kundër idesë së Ballkanit të Hapur. Pse një qëndrim i …

Read More »

ANALIZA: A bie ndesh Ballkani i Hapur me Procesin e Berlinit?

Bashkëpunimi ekonomik dhe liria e lëvizjes duket se janë kryefjalë e objektivave të dy nismave që përfshijnë shtetet e Ballkanit Perëndimor: Procesi i Berlinit dhe Ballkani i Hapur. Ekspertë të politikave të Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor thonë se këto dy nisma – ndonëse mbulojnë çështje të ngjashme – dallojnë në strukturë dhe mund të bien ndesh me njëra-tjetrën. …

Read More »

‘Ballkani i Hapur’/ A do e mbështesë Gjermania ? Ja si përgjigjet Scholz

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz u shpreh qartë se Bashkimi Evropian i jep prioritet të madh tregut të përbashkët rajonal. Në një konferencë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, Scholz u pyet se cfarë qëndrimi ka për Open Balkan, duke u përgjigjur se me rëndësi është arritja e përparimeve të vendeve qe aspirojnë BE. “Sa i takon Open Balkan duhet …

Read More »

Presidenti serb, Vuçiç fton Kosovën të bëhet pjesë e Ballkanit të Hapur në takimi e radhës në Serbi

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se nisma Ballkani i Hapur është një iniciativë e cila nuk mund të ndalet. Gjatë fjalës së tij në samitin e zhvilluar në Ohër të Maqedonisë së Veriut, Vuçiç u shpreh se do të krijohen grupe pune për samitin e ardhshëm, për të cilën propozoi që të mbahet në Serbi, teksa ftoi edhe përfaqësuesit …

Read More »

Pasojat e luftës në Ukrainë, Edi Rama: Sot do ngelnim pa grurë nëse nuk do ishim në Ballkanin e Hapur!

Kryeministri Edi Rama, gjatë konferencës në samitin e Ballkanit të Hapur foli për pasojat e luftës në Ukrainë, ku deklaroi se Shqipëria nuk do furnizohej me grurë nga Serbia nëse nuk do ishte pjesë e kësaj nisme rajonale. Gjithashtu Rama u ndal dhe tek kriza e çmimit të energjisë për të cilën u shpreh se do të vijojë me rritje. …

Read More »

Komisioneri Varhelyi i përgjigjet Ramës: Nuk është interesante të flasim për martesa! Këtu jemi për procese, njerëzit duan të dinë kur do jetojnë si në Europë

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi në samitin e Ballkanit të Hapur që po mbahet në Ohër kishte një përgjigjie  për kryeministrin Edi Rama që sa herë bëhet fjalë për integrimin europian, thotë se nuk do të përgatiten për dasëm kur të vijë martesa. Sipas Varhelyi, nuk është interesante të flitet për një gjë të tillë, por për procese …

Read More »

Rama jep lajmin: Abazoviq futi zyrtarisht Malin e Zi në Ballkanin e Hapur

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka shpërndarë në Facebook një foto të takimit në Ohër me homologun malazez Dritan Abazoviç dhe ambasadorin amerikan në Beograd, Chris Hill. Rama shpreh kënaqësinë që Abazoviq iu bashkua zyrtarisht nismës së “Ballkanit të Hapur”. Ndërsa, për ambasadorin Hill tha se është mik i kahershëm i shqiptarëve. “Kënaqësi marrja e kafes së sapombërritjes në Ohër, me …

Read More »

Samiti në Ohër/ Vuçiq deklarohet rreth “Ballkanin e hapur”, të pranishëm Abazaoviq, Rama dhe ambasadori amerikan

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në Ohër deklaroi se Ballkani i Hapur sjell përfitime për vendet e rajonit dhe se ai nuk është zëvendësim i asgjëje, as për Bashkimin Evropian, por një iniciativë e veçantë e popujve ballkanikë. Ai u tha gazetarëve përpara samitit të Ballkanit të Hapur se nuk kishte nevojë të justifikohej nëse dikush do të bashkohej apo …

Read More »

“Ballkani i Hapur” mblidhet në Ohër, priten marrëveshje të reja

Pjesëmarrës të nismës “Ballkani i Hapur” mblidhen sot dhe nesër në Ohër të Maqedonisë së Veriut, për takimin e radhës. Të mërkurën, ata pritet të nënshkruajnë katër marrëveshje bashkëpunimi – për luftën kundër evazionit fiskal, për njohjen e diplomave të arsimit të lartë, për bashkëpunim kulturor dhe për bashkëpunim në fushën e turizmit – në të cilat Radio Evropa e …

Read More »