Tag Archives: atletja

Luiza Gega e pesta në Botë në 3000 metra me pengesa, vendos rekord të ri kombëtar

Luiza Gega është një nga vajzat më të shpejta të Botës në 3000 metra me pengesa, duke u renditur e pesta në finalen e Botërorit të Atletikes, në një garë ku shkëlqeu me performancën e saj. Në pistë, Luiza sërish tregoi që është sportistja më e mirë shqiptare, duke regjistruar kohën 9:10.04 dhe duke vendosur automatikisht rhttps://shtypi.net/2022/07/21/luiza-gega-e-pes…d-te-ri-kombetar/ekord i ri kombëtar …

Read More »

Tragjike në “Tokyo2020”, atletja goditet nga çekiçi, ndërron jetë

Një ngjarje e trishtë ka përfshirë Lojërat Olimpike. Atletja 19-vjeçare kubaneze Alegna Osorio ka ndërruar jetë pas dëmtimeve të shumta që pësoi në kokë, pas një incidenti që pati gjatë stërvitjes, ku u godit në kokë nga topi i çelikut që përdoret në garë. Osorio ka qenë një talente në këtë disiplinë sportive, e katërta në Olimpiadën për të rinj …

Read More »