Tag Archives: Astrit Cani

Shënim për gjashtëvjetorin e furrikut milanez

Astrit Cani Sot bahen 6 vjet prej kur çova tarabën e furrikut milanez ktu në kërthizë të lagjes kineze. Anipse e konsideroj si strehë nuk e kam kthye kurr në strofull, ngase megjithëse ngjaj përditë e ma shum me ariun, nuk e njof letargjinë, madje ndër ata që njof jam prej atyne që flej ma pak, por idealja nuk asht …

Read More »

Lea Yp Xhixhi godet sërish

Astrit Cani Lea Yp Xhixhi godet sërish. E quen Skenderbeun hero mesjetar. Pa të cilin amá s’kishte pasë Rilindje europiane!! Flet për Shqipninë si t’ishte vend ekzotik jo si atdheu i saj. Qenef akademia që e ka punësue ktë zhangël. Të kishte kryesue osmanët Skenderbeu e kishin marrë Vjenën pa iu hy ferrë në kambë. Fakti që mbrojti Europën e …

Read More »

Pozicioni i Kadaresë në letrat shqipe asht ende helmatisës

Astrit Cani Shum libra që janë mundue me hedhë dritë në lidhje me Kadarenë, janë zhdukë prej qarkullimit, kurse autorët që i kanë dalë kundër qysh në fillim Kadaresë dhe kultit të tij, thjesht nuk botohen as nuk lejohen falë nji censure të heshtun ku ndihet ende duhma e sigurimit të shtetit. Përmendim librin e Pipës “Subvencion drejt konformizmit”, librin …

Read More »

Njerëz të mirë ka, është e pamujtun me gjet njerëz të drejtë!

Sot doli që emigrimi asht faji i shkatërrimit të shoqnisë shqiptare, dhe emigrantat paskan faj edhe për kurvat e katundit, se për ato të Kotorrit dihet ajo. E kemi zakon me ngatërrue shkakun me pasojën. Ndoshta emigrimi asht pasoja e shkatërrimit. Dhe pa ndoshta, ajo Shqipni që mbijeton, mbijeton falë emigrimit, në akt kjoftë a në potencë. Emigrimi ka qenë …

Read More »

Nuk them se janë të trashë, janë budalllenj!

Për shqiptarët, mendoj, at çka romakët mendojshin për ilirët: janë të trashë! Nuk thom se janë budallej. Aspak. Madje ma pak budallej se ne zor se gjen në rruzull. Mirëpo, nuk jemi të hollë. Asht çeshtje mase. Si shkruhej te libri Këshillat e Djallit: e mat me kalibër, e shënon me shkumës dhe e prén me sëpatë. Ky asht edhe …

Read More »